Türk gemisinin TAHLİYE AYIBI

Türk gemisinin TAHLİYE AYIBI
Lübnan'dan Avustralyalılar ile tahliye için anlaşan Türk gemisi büyük ayıba imza attı.Abone ol

Avustralya basını, 300 Avustralya vatandaşını İsrail bombardımanı altındaki Lübnan'dan ülkelerine dönmek üzere Türkiye'ye getirmesi için anlaşılan bir Türk gemisinin, daha fazla para öneren Kanadalıları alıp, durumdan habersiz Avustralyalıları Beyrut limanında yüzüstü bıraktığını yazdı. Türk turizminde de rastlanan bu "çifte rezervasyon" olayı, Avustralya'nın önde gelen gazetelerinden Daily Telegraph'a göre Avustralya Başbakanı John Howard'ın Kanada Başbakanı Stephen Harper'ı gece tel hipnoz tedavisi efonla aramasına neden oldu. Gazete, insani amaçlarla sürdürülen tahliye operasyonunda skandala neden olan Türk şirketinin ve geminin adını açıklamadı.

Gazeteye göre, çifte rezervasyon yüzünden, çoğu çocuklu olan Avustralyalılar önceki geceyi kendilerini dün Türkiye'ye getirmesi beklenen gemide geçirmeleri gerekirken eşyalarıyla limanda sabahladılar.

Başbakan hesap sordu
Avustralya Başbakanı John Howard, gece durumu öğrenir öğrenmez Kanada Başbakanı Stephen Harper'ı arayarak bir açıklama istedi. Howard'ın sözcüsü yaptığı açıklamada, "Kanada Başbakanı, Kanada limana yarın (dün) bir gemi sokmayı başarırsa Avustralyalılar için yer ayarlamaya çalışacak. Ancak bu kaotik durumda hiçbir garanti yok" dedi.
Daily Telegraph, adını açıklamadığı Türk turizm acentasını da "en yüksek teklifi verenlerin rezervasyonunu kabul etmesi" nedeniyle "yağmacılıkla" suçladı.

Avustralya Dışişleri Bakanlığı, pazar gününe kadar Lübnan'da bulunan Avustralyalıların büyük çoğunluğunun tahliye edilmiş olacağını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Bazı Avustralyalıların ABD, İngiltere ve Kanada gibi dost ülkeler tarafından sağlanan gemilerle Lübnan'dan ayrılabileceğini umuyoruz" dedi.

Türkiye'den geçecekler
Beyrut'taki Avustralya Büyükelçiliği'ne tahliye için 4500 Avustralyalı kayıt yaptırdı. Bunlardan 2.400'ünün Türkiye'ye getirilmesi bekleniyor.
Lübnan'da İsrail operasyonunun başlangıcından önce 80 bin Sri Lankalı, 40 bin Kanadalı, 30 bin Filipinli, 25 bin Avustralyalı, 25 bin Amerikalı, 22 bin İngiliz, 20 bin Fransız ve 12 bin Hindistanlı bulunuyordu. Batı ülkelerinin vatandaşı olanların önemli bir bölümü, iç savaş yüzünden ülkelerini terk ederek söz konusu ülkelerin vatandaşlığına geçmiş Lübnanlılardan oluşuyor.Kategori : DÜNYA