Elinde silah sınıf sınıf dolaşmış

  • Ana Sayfa
  • Elinde silah sınıf sınıf dolaşmış
Elinde silah sınıf sınıf dolaşmış
Virginia Teknoloji Üniversitesi'nde 33 kişiyi katleden Güney Koreli bir üniversite öğrencisi çıktı...Abone ol

ABD'nin Virginia eyaletinin Blacksburg kentindeki Virginia Tech Üniversitesi kampüsünde 32 kişiyi öldürdükten sonra intihar eden saldırganın, aynı üniversitede öğrenci olan 23 yaşındaki bir Güney Koreli olduğu açıklandı.

Yetkililer, saldırıyla ilgili olarak ''ihmalkar davranmak''la suçlanıyor. Kampüsün polis şefi, olayda tek bir silah kullanıldığını açıkladı.

Kızgınlığın hakim olduğu kampüste hayatta kalmayı başaranlar ise, saldırıların iki saat arayla düzenlendiğini hatırlatarak yetkilileri "bu arada önlem almamakla" suçluyor. Öğrenciler, saldırı sırasında kampüsün neden kapatılmadığını so aldatmak rguluyor.

Polis ise, saldırganın başka saldırı düzenleyeceğinin tahmin edilmediğini, hatta ilk saldırıdan sonra kampüsü terk ettiğinin sanıldığını itiraf etti. Bazı öğrenciler ilk saldırıdan saatler sonra aldıkları elektronik mesajda "Silahlı bir adam kampüste başıboş bir şekilde dolanıyor. İkinci bir duyuruya kadar binalarda kalın ve pencerelerden uzak durun" şeklinde uyarıldıklarını belirtti.

Polis ve görgü tanıkları, saldırganın kurbanlarını tabanca ile öldürdüğünü, birçok öğrencinin, çok katlı okulun pencerelerinden atlayarak yaralandıklarını söyledi. Üniversitenin sözcüsü Jenn Lazenby, bilgiyi doğrulamazken, üniversite kampüsünde ay başlarında ve son olarak cuma günü yapılan bomba ihbarlarıyla saldırı arasında bağlantı olabileceğini söyledi.

"Saldırgan eski kız arkadaşını arıyordu"

Olaya şahit olan öğrenciler, silahlı bir kişinin, sınıf sınıf dolaşarak, eski kız arkadaşını aradığını söyledi. İlk saldırıda ölen öğrencilerden birinin kimliği Ryan Clark olarak açıklandı. Öğrenciler bu saldırıda ölen diğer kişinin, birinci sınıf öğrencisi Emily Hilscher olduğunu belirtti.

Associated Press'e elektronik posta ile mesaj gönderen Ishwar K. Puri, yaklaşık iki saat sonra mühendislik binasında tekrar ateş etmeye başlayan saldırganın buradaki kurbanları arasında Profesör Liviu Librescu ile Profesör Kevin Granata'nın bulunduğu bilgisini verdi.

Saldırı sırasında binanın üçüncü katında bulunan bir öğretim görevlisi de 40-50 el silah sesi duyduğunu, 911'i arayarak zaten harekete geçmiş polis kuvvetlerinden yardım istediğini ve polisin daha sonra binayı abluka altına aldığını, odasının kapısına barikat kurarak kendisini korumaya çalıştığını söyledi.

Ölümlerinin çoğunun mühendislik binasında olduğunu yazan üniversite gazetesi, Erin Sheehan adlı öğrencinin, "Saldırgan normal gibi biri duruyordu. Asyalıydı. Üzerinde izci üniformasına benzeyen bir kıyafet vardı. Kurşunların, insanların vücutlarına girdiğini gördüm. Her yer kan olmuştu. Belki korkudan, belki de acıdan herkes donup kalmıştı. Sınıftan çıkmayı başarabilen 4 kişiden biri oldum. Geri kalanlar ya öldü ya da yaralandı" ifadesini kullandı.Kategori : DÜNYA