Erdoğan topa tuttu

Erdoğan topa tuttu
Başbakan Erdoğan, partisinin Erzurum il kongresinde eski siyasileri bombardımana tuttu!Abone ol

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yazılı ve görsel medya, yaptıklarımızı anlatmıyor'' dedi.

Erdoğan, partisinin Cemal Gürsel Spor Salonu'ndaki Erzurum İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Erzurum'da 15'e yakın açılış yapacaklarını belirterek, ''Yarın gazeteleri açtığınızda, istisnalar hariç, bu açılışlarla ilgili bir haber görmeyeceksiniz. Çünkü onlar bunun heyecanını duymuyorlar'' diye konuştu. AK Parti'nin il kongrelerini temmuz ayı ortalarında bitireceğini, sonbaharda yapılacak büyük kongreye hazırlanacağını anlatan Erdoğan, ''Artık süreç, 2007'de genel seçimlere hep birlikte hazırlanmak olacak. Buradan vereceğim mesajları Erzurum'un en ücra köşesine ulaştırmanızı istiyorum. Az önce Erzurum Havaalanı terminal binasının resmi açılışını yaptık. Kimsenin haberi yok. 1998 yılında başlanmış, 18 ayda bitirdik ve ülkemizin hizmetine sunduk. Bunları anlatmıyorlar. Sizler anlatacaksınız'' diye konuştu.

-''ABDESTİMİZDEN ŞÜPHE ETMİYORUZ Kİ NAMAZDAN ŞÜPHE EDELİM''-

Göreve geldiklerinde, ''3 Y ile yolsuzluklar, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edeceğiz'' dediklerini ve mücadeleye süratle başladıklarını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: ''Tek tek hortumları kesmeye başladık. Ama zaman zaman bazılarının koparmaya çalıştığı vaveyla var ya bu vaveylanın altındaki gerçek, hortumları kesiliyor onun için. Bazıları bununla da kalmıyor. (AK Parti'nin, yerel yönetimlerine nasıl iftira atarız) bunun gayreti içine giriyor. Biz abdestimizden şüphe etmiyoruz ki namazdan şüphe edelim.''

-''HANİ BUNLAR HALKIN YANINDAYDI''

Erdoğan, 1998'den 2000 yılına kadar işçiden, memurdan ''zorunlu tasarruf mevduatı'' adı altında kesilen paranın 14 katrilyon olduğunu, göreve geldiklerinde, para yerine kağıt bulduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: ''Sendikalarla, Bakan arkadaşları bir araya getirdik. (Devlet, işçisine, memuruna borçlu olmaz) dedik ve hesabı yaptık. Geçtiğimiz 20 Haziranda da anapara ve faiziyle birlikte sahiplerine ödedik. 1988'den 2003 yılına kadar gelen hükümetler niye ödemediler. Bunların içinde ANAP'ı, MHP'si, DYP'si, CH Dachzelt occasian P'si, DSP'si vardı. Hani bunlar halkın yanındaydı? Öyle kuru sıkı atmakla olmaz. Laf değil, millet icraat istiyor,''

-''İMAR BANKASI'NDAN KALAN BORÇ...''-

''İmar bankası olayları çıktığında bu ülkede zadeler, zedeler vardı'' diyen Erdoğan, bunlardan birinin saltanatta, diğerinin mağdur olduğunu söyledi. Bankanın Devlet güvencesinde olduğunu anlatan Erdoğan, ortaya çıkan 8.7 katrilyon alacağın 7 katrilyonunun ödendiğini, kalan meblağın da Ocak 2007'ye kadar ödeneceğini kaydetti. Göreve geldiklerinde Hazinenin kasasında 26 milyar dolar bulunduğunu, şimdi ise 60 Milyar dolar olduğunu bildiren Erdoğan, ''Fark 34 milyar dolar. Yolsuzluklara batan bir iktidar bu paraları ödeyebilir miydi?'' diye konuştu.

2005 yılı Doğrudan Gelir Desteği ödemelerinin yapılmadığını hatırlatan Erdoğan, yarın yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında ödemelerin yapılacağı günün belirleneceğini belirterek, ''2005 yılı DGD ödemelerini yapacağız. 2006 yılına ait DGD ödemeleri Gübre ve mazot desteklerini artık tek kalem altında 2007'de Nisan başında ve Haziran başında ödeyeceğiz'' diye konuştu. Erzurum'un tarihteki önemine dikkati çeken Erdoğan, ''Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal (Vatan bir bütündür parçalanamaz) kararını burada almıştır. Manda ve himayenin kabul edilemeyeceği ilk defa burada söylenmiştir. Köleliğe isyan burada başlamıştır'' dedi. Erzurum tarihinde ilk defa Bakanlar Kurulunun 23 Temmuzda Erzurum'da toplandığını anımsatan Erdoğan, o toplantıda Türkiye'nin medeniyet yürüyüşün önemli adamlarından biri olan 7. Uyum Paketi'nin burada imzalandığını vurguladı.

EN BÜYÜK ÖNCELİK
''En büyük önceliğimiz halkımızla birlikte büyümektir. Halkımızla beraber yürümektir'' diye konuşan Erdoğan, AK Parti iktidarının temelini halkın attığını ifade etti. Halkın temel sorunlarını Türkiye Cumhuriyeti'nin önceliklikli meseleleri olarak belirlediklerine dikkat çeken Erdoğan, ''Aşık Veysel gibi bir şey söyledik. Uzun ince bir yoldayız. Gidiyoruz gündüz gece'' dedi.

AK Parti Hükümetinin yapacağı çok şeyin bulunduğunu çünkü eksiği çok bir Türkiye devraldıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, Türkiye gibi Erzurum'un da bir şantiyeye döndüğünü söyledi. Hükümet, parlamento, yerel yönetimlerin canla başla çalışarak vatandaşlara hizmet götürmenin gayreti içinde olduğunu anlatan Erdoğan, ''Türkiye'nin geneline hakim olan o hizmet rüzgarı, en küçük birimlerimize kadar, ilçelerimize, beldelerimize, köylerimize kadar ulaşıyor'' dedi. Bölgeler arası, iller arasında ekonomik farkların artık kapatıldığını, sosyal adaletsizlikleri giderdiklerini, milli gelirden daha az pay alan bölgeleri, illeri yatırımcılar için cazip hale getirmek amacıyla teşvik kapsamına aldıklarını hatırlatan Erdoğan, Erzurum'un da bunlardan biri olduğunu söyledi.

YATIRIM ÇAĞRISI
Türkiye'nin çeşitli bölgelerine dağılmış Erzurumlu müteşebbis ve iş adamlarına seslenen Erdoğan, ''Doğduğunuz, büyüdüğünüz, ekmeğini yediğiniz Erzurum'umuza gelin yatırım yapın. Ücretsiz arazi tahsis ediyoruz. Vergiden muaf tutuyoruz, enerjiyi yüzde 50 indirimle veriyoruz. SSK primlerini düşük tutuyoruz. Yeter ki gel Erzurum'a yatırım yap'' diye konuştu. Devletin olması, yapması gereken birimlerin dışında, ekonomik hareketlerde ticari hareketlerde artık devletin olmayacağını kaydeden Erdoğan, ''Onu tamamen özel sektöre bırakıyoruz. Devlet olması gereken yerde bulunacak. Ulaşımda, sağlık hizmetlerinde, eğitimde buna benzer işlerde devlet yine görevini icra etmeye çalışacak'' dedi. Herkesin, her şehrin, her bölgenin Türkiye'nin imkanlarından eşit ve adil yararlanmasını istediklerini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: ''Ekonomik dengesizliklerin giderilmesi insanımızın yaşam kalitesini yükseltilmesi, fırsat eşitliğinin sağlanması, sosyal ve kültürel gelişim için gerekli bütün tedbirleri alıyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde halen yolu ve suyu bulunmayan köyler mevcut. Doğu illerimizde ağır geçen kış şartlarında birçok köyümüzün yolu kapanıyor. Bu köylerimize hizmet götürülemiyor. Biz bu sorunu halletmek, hizmet kalitesini artırmak ve devamlı hale getirmek için KÖYDES projelerini başlattık. Önümüzdeki yılın sonunun kadar Türkiye'mizde yolu olmayan, suyu olmayan köy olmayacak. Geçmiş hükümetler gibi imtiyaz değil biz adalet getiriyoruz. Vatandaşımıza istihdam alanları oluşturuyoruz, iş üretiyor, hizmet üretiyoruz.'' Türkiye'de 3.5 yılda 75 bin derslik yapıldığını anlatan Erdoğan, bu sayının artarak devam edeceğini ve eğitimde yapılan çalışmaları anlattı.

TÜRKİYE EKONOMİSİ
Ekonomisi tarihinde hiç görülmemiş bir atılım sürecinden geçen Türkiye'nin, heba edilen 10-15 yılın telafisiyle uğraştığını kaydeden Erdoğan, AK Parti Hükümetinden önceki 5 yılda yüzde sıfırlık bir büyüme oranıyla tamamen yerinde sayan bir Türkiye olduğunu söyledi. 1992-2002 yılındaki büyüme oranın yüzde 2'lerde olduğunu hatırlatan Erdoğan, son 3.5 yılda yüzde 32 daha fazla milli gelir üreten bir Türkiye olduğunu kaydetti. Türkiye'nin yarım asır boyunca kaydettiği en önemli büyümenin AK Parti döneminde yaşandığına dikkat çeken Erdoğan, ''1950'lerden beri Türkiye'ye giren uluslararası doğrudan yatırım yılda bir milyar doları geçmiyordu. 2005'de bu miktar 10 milyar dolara yaklaştı. Kimse bunu görmezden gelemez. Nasıl oldu bu? Güvenilir bir Hükümet var da onun için. Hortumcularla işbirliği halinde olan bir Hükümet yoktu. Yolsuzlukların önünü almıştı. Hortumları kesmişti. Sadece Zorunu Tasarruf Mevduat Fonu'nda 14 katrilyon olması gerekirken bu paralar yoktu. Hükümetimiz 1988'den bu yana toplanan bu parayı 'nerede' diye araştırdığında baktı ki hiçbir şey yok. Bizden önce gelmiş bütün hükümetlerin bunda payı var. Bu paraları nerelerde harcadılar. İşçi ve memur kardeşimin parasını nerelerde harcadılar. Dediler ki (Kaynağında kesiyoruz size nemasıyla ödeyeceğiz). Ödemediler. Bu parayı biz ödedik'' dedi. Türkiye'nin dünyanın sayılı ekonomileri arasında yerini aldığını sözlerine ekleyen Erdoğan, yılın ilk üç ayında büyüme oranlarının beklentilerin üzerinde olduğunu kaydetti. Erdoğan, ''Türkiye, görevi devraldığımız günden beri durmadan üretiyor, büyüyor. Aralıksız, büyüyen kalkınan bir Türkiye var. Bu milletimizin, sizin başarınızdır. Türkiye'yi daha büyük hedeflere taşımak ve bunun neticesini huzurlu bir şekilde yaşamak için gece gündüz demeden çalışıyoruz'' diye konuştu. Erdoğan sözlerini, ''Bugün dünden daha iyi, yarın bugünden daha iyi olacak'' şeklinde tamamladı. Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, tesislerin ortak açılışını yaptı, Aşkale ve Ilıca'da yaptırılan afet konutları ile TOKİ konutlarının bazı hak sahiplerine de anahtarlarını teslim etti.Kategori : POLİTİKA