Yeşil çay kalbin ilacı

Yeşil çay kalbin ilacı
Japon bilim adamlarına göre yeşil çay kalp krizinden erken ölümleri azaltıyor.Abone ol

Japon bilim adamları, yeşil çayın kalp krizinden erken ölümleri dörtte bir oranında azalttığını söylüyor.

40 binden fazla kişinin katıldığı araştırmaya göre günde yaklaşık beş fincan yeşil çay, felç hastalıklarından ölüm riskini de azaltıyor.

Ancak Sendai'deki Tohuku Üni mini gastrik bypass ameliyatı versitesi Kamu Politikaları Bölümü araştırmacıları yeşil çay tüketimi ile kanserden ölüm oranında azalma arasında herhangi bir bağlantı bulamadı.

Sonuçları bugün Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde yayımlanan araştırmanın yapıldığı Japonya'nın kuzeydoğu bölgesinde halkın yüzde 80'i düzenli olarak yeşil çay içiyor ve yarıdan fazlası için ise miktar günde üç fincandan fazla.

1994 yılında başlayan çalışmaya yaşları 40 ile 79 arasında değişen sağlık sorunu bulunmayan 40 bin 530 yetişkin katıldı.

Araştırmaya katılanların 4 bin 209'u yaşamını birçok sağlık sorunu nedeniyle kaybetti. 2001 yılına kadar 892 kişi kalp hastalığından, bin 134 kişi ise kanserden öldü.

Günde bir ya da iki fincan yeşil çay içenlerle kıyaslandığında günde beş ya da
daha fazla yeşil çay içenlerin kalp hastalığından ölme riski, yüzde 26 oranında daha az oldu. Herhangi bir hastalıktan ölüm risk oranı ise yüzde 16 azaldı.

Yeşil çayın en büyük faydasını da kadınları gördükleri ortaya çıktı.

Günde beş ya da daha fazla sayıda yeşil çay içen kadınların kalp krizinde ölme oranları yüzde 31 daha az oldu.Kategori : SAĞLIK