İsrail ile ilişkiyi kesin

İsrail ile ilişkiyi kesin
Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, hükümete İsrail konusunda uyarılarda bulunduAbone ol

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye'nin Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeler karşısında gerekli tavrı gösteremediğini öne sürerek, ''Bütün bu olan biten hadiseler karşısında İsrail ile siyasi ilişkilerimiz derhal kesilmelidir'' dedi. Kutan, partisinin il başkanları ve il müfettişleri toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, ülke gündemdeki konuları değerlendirdi. İsrail'in, kaçırılan askerin kurtarılmasını bahane ederek Filistin'i işgal ettiğini ve aralarında bakanların da bulunduğu yetkilileri tutukladığını savunan Kutan, ''İsrail'in amacı, 1,5 milyon Filistinli'yi korkutmak, aşağılamak ve yok etmektir'' dedi. Kutan, İsrail'in her fırsatta Filistinli sivilleri hedef alan saldırılar düzenlediğini, diğer ü fuar standı lkelerin ve uluslararası toplulukların ise bu duruma sessiz kalmayı tercih ettiklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı George Bush'la Filistin'deki olaylara ilişkin gerçekleştirdiği telefon görüşmesini de değerlendiren Kutan, ''Başkan Bush zaten görüşünü ortaya koymuş, 'İsrail'in kendini savunma hakkı vardır' diye. Bu kadar yapılan zulüm ve katliamları, 'İsrail kendini savunuyor' diye değerlendiren bir insana telefon etmenin ne anlamı var?'' diye konuştu. AK Parti hükümetinin yaşanan gelişmeler karşısında aktif rol oynayamadığını, yalnızca iki tarafa da sükunet telkin etmekle yetindiğini ileri süren Kutan, ''Bütün İslam alemi için çok büyük tehlike oluşturan bu gelişmeler karşısında Türkiye ne yapmaktadır? Sadece müsamaha, dostluk sözleri ve özel muamele... Bütün bu olan biten hadiseler karşısında İsrail ile siyasi ilişkilerimiz derhal kesilmelidir. Türkiye bu dar günde bütün imkanlarıyla Filistin halkının yardımına koşmalıdır'' dedi. Türkiye'nin, Ortadoğu'da adil ve kalıcı çözüm için İsrail'den işgal ettiği topraklardan çıkması ve tutuklananların serbest bırakılmasını talep etmesi gerektiğini vurgulayan Kutan, ''Taleplere müspet bir karşılık gelmezse, İsrail'deki elçimiz geri çekilmelidir'' dedi. Kutan, partisinin 9 Temmuzda İstanbul'da Filistin'e destek mitingi düzenleyeceğini de açıkladı.

-GLOKALİZASYON KONFERANSI-

Kutan, konuşmasında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Ankara'da yapılan 5. Glokalizasyon Konferansı'nı da eleştirdi. Kutan, ''Bu toplantıları organize etmek, küresel köyün kavalcılığını yapmaktan başka işe yaramıyor'' dedi. Glokalizasyon Konferansı'nı düzenleyen Glokal Forum Yönetim Kurulu Başkanı David Kimche'nin, ''İsrail Gizli Servisi MOSSAD'ın ikinci başkanlığına kadar yükselmiş ünlü bir istihbaratçı olduğunu'' öne süren Kutan, Kimche'nin ''dünyanın en ünlü ajanlarından'' olduğuna dair haberlerin de basında yer aldığını söyledi. Kutan, Glokal Forum Başkanı Uri Safir'in de, ''MOSSAD'ın en önemli adamlarından biri olduğunu'' iddia etti. Kutan, ''Bu toplantıyı fevkalade sakıncalı buluyoruz. Glokalizasyon Konferansı, tam bir gafleti sergiliyor. İsrail Filistin'i yakıp yıkarken, iki MOSSAD ajanı yönetimindeki bir kuruluşa en büyük destek veriliyor'' diye konuştu. Kutan, konferansın açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığını ve bir konuşma yaptığını hatırlatarak, ''Milli görüş gömleğini çıkardılar. Bu utanç verici duruma düştüler'' dedi.Kategori : POLİTİKA