Yarı final bileti portekizin

Yarı final bileti portekizin
İngiltere - Portekiz yarı final bileti için kozlarını paylaştı.Yarı finale çıkan takımı penaltılar belirledi...Abone ol

İngiltere - Portekiz yarı final bileti için kozlarını paylaştı. Kırın kırana geçen karşılaşma eşitlikle sona erdi. Yarı finale çıkan takımı penaltılar belirledi...

Maç başladı...

İlk dakikalarda Portekiz savunmasında büyük bir hata, topu alan Joe Cole bir anda ceza sahası içinde topla buluştu. Şutu attı. Savunmada Meira son anda ayak koydu.

3. dakika oynanıyor. İki takımda ilk dakikalarda hızlı oyunu tercih ediyor. Maç tempolu geçiyor. Portekiz ilk bölümlerde topa daha çok hakim olan taraf durumunda.

5. dakika oynanıyor. Portekiz, orta sahadan Figo'nun uzun pasıyla pozisyon buldu. Ceza sahasına savunmanın arkasına atılan pasa Ronaldo atak yaptı. Kaleci Paul Robinson, zamanında kalesini terk ederek son anda Ronaldo'nun önünden topu almayı başardı.

7. dakika oynanırken, İngiltere Portekiz kalesine çok etkili geldi. Sol kanattan gelişen atakta Rooney yerde kaldı. Beckham serbest vuruş için topun arkasına geçti. Ceza sahasına yapılan ortaya kaleci Ricordo müthiş uzanarak yumrukladı. Sağ kanada açılan topu Gerrard takip edip kontrol etti. Ceza sahasına yapılan ortaya Terry yükseldi. Tüm savunmayı aşan topa kimse vurayınca Portekiz kaleci bu tehlikeli atağı savuşturmayı başardı.

8. dakika oynanırken, Rooney Portekiz kalesini ceza sahasının dışından yokladı. Sağ kanattan gelişen atakta, ceza sahasının hemen dışında topla buluşan Rooney hiç beklemeden dönüp şutunu çıkarttı. Kaleci Ricardo üzerine gelen topu kapanarak kontrol etti.

9. dakika içindeyiz. Rooney'in tehlikeli şutuna Portekiz'de Ronaldo karşılık verdi. Ani gelişen atakta orta sahadan aldığı pasla Ronaldo, uzak mesafeden sert bir şut çıkardı. Paul Robinson sert gelen topu yatarak ağlara gitmesine müsade etmedi.

12. dakika oynanıyor. Portekiz sağ kanattan Figo ile serbest atış kullanıyor. Ceza sahasına kesilen topu İngiliz savunması karşılayamadı. Altıpas içine düşen topa Tiago hareketlendi. Savunmanın müdahale edemediği topu kaleci Paul Robinson kaparak kontrol etti. Bu ana kadar en tehlikeli atakta Portekiz golü bulamadı. Maç inanılmaz bir tempoda başladı ve top iki kale arasında sürekli gidip geliyor. Her iki takımdan da gol gelebilir.

17. dakika oynanırken İngiltere gole çok yaklaştı. Sağ kanattan gelişen atakta Beckham ceza sahasında sıfıra kadar inip topu altıpas içine çıkartı. Kaleciyi geçen topa savunmada Meira son anda ayak koyarak Rooney'e şut şansı vermedi. İngiltere bu ataktan sonra köşe atışı kullanıyor. Portekiz ceza sahası çok kalabalık. Atış kullanıldı. Portekiz savunması bu andaki İngiliz ataklarını karşılamayı başardı.

19. dakika içindeyiz. Portekiz, İngiltere'nin tehlikeli gol girişimine karşılığı bir kez daha Ronaldo ile verdi. Sol kanattan hareketlenen Ronaldo, Figo'nun pası ile ceza sahasına girdi. Savunmanın önün kapattığı Ronaldo topu sağa çekerek şutunu çıkardı. Top kalenin az farkla üzerinde auta çıktı.

İlk 20 dakika geride kalırken karşılıklı gol girişimleri maça seyir zevki katıyor. Maç tempolu ve kaliteli geçiyor.

22. dakika oynanırken İngiltere atağı sağ kanattan gelişti. İlk pozisyonda topu savunma korner direğine yakın bir noktada taçla kesti. İngilizler atışı kullandı. Topla buluşan Beckham hiç bekletmeden topu arka direğe kesti. Topa hareketlenen Joe Cole boş pozisyonda vuruşunu yapacağı sırada kaleci Ricardo kalesini terk ederek bu futbolcunun önünden topu almayı başardı.

27. dakika içindeyiz. İngiltere ve Portekiz arasındaki maçta 0-0'lık eşitlik sürüyor. Bu dakikalarda İngilizler oyunda topa daha fazla sahip olan takım. Portekiz, kendi yarı sahasında çok adamla kapanıp, kaptığı toplarla ani ataklarla gol arıyor. Şimdi İngilizler orta sahada top kaybı yaptı. Sol kanattan Ronaldo topla süratli bir şekilde hareketlendi. Ceza sahasına çarprazdan girdiği anda Portekizli futbolcu şutunu çekti. Savunma ayak koydu.

30. dakika oynanıyor. Terry, hava topu mücadelesinde Tiago'ya dirsek çıkarttı. Hakemde İngiliz futbolcuya sarı kartını çıkarttı. Maçın ilk sarı kartını Terry gördü. İngilizler yarı finale çıkarsa, İngiliz futbolcu cezalı duruma düştü.

34. dakika içindeyiz. Portekiz bu dakikalarda çok adamla İngiliz yarı sahasında atak hazırlığında. Tiago sağ kanattan derin atılan pasa hareketlendi. İngiliz savunmasında Ashley Cole süratiyle topla Tiago arasına girdi. Porte havuz kumu kizli futbolcu rakibine faul yaptı.

37. dakika geride kaldı. Maçta iki takım adınada çok net gol pozisyonu yok. Maçta 0-0 beraberlik sürüyor. İngiltere atağı sol kanattan gelişti. Gerrard derin atılan pasa hareketlendi. Ceza sahasın sol çizgisinde topu kontrol eden Gerrard kaleye pralel sert bir orta çıkardı. Bu topa hiçbir İngiliz futbolcu vuramadı. Portekiz savunması arka direkte topu karşıladı.

40. dakika oynanırken Portekiz Figo ile gole yaklaştı. Sol kanattan topla hareketlenen Figo, ceza sahasına girdiği anda önündeki savunma oyuncusunu harika bir hareket ile geçtiği anda plase bir vuruş çıkardı. Kaleci Paul Robinson'un bakışları arasında top kale direğini sıyırarak auta çıktı.

41. dakika. Portekiz peşpeşe gol pozisyonları yakaladı. Sağ kanattan Figo'nun kullandığı köşe atışına ceza sahası içinde Tiago yükselip kafa vuruşun yaptı. Direğin dibine giden topu kaleci Paul Robinson son anda uzanarak tokatladı.

43. dakika. İngiltere sol kanattan köşe atışı kullanıyor. Topun gerisinde Beckham var. Ceza sahasına gönderilen topu savunma karşıladı. Ceza sahasının hemen dışına çıkan topu Joe Cole yakaladı. Cole, üzerine gelen Petit'ten topu kurtardığı anda yerde kaldı. Tehlikeli bir noktadan İnglizler serbest vuruş kazandı. Bu pozisyonda Portekizli Petit sarı kart gördü. Oda takımı yarı finala çıkarta cezalı duruma düştü.

44. dk. Serbest vuruşu Beckham kullandı. Bu vuruş Portekiz barajına takıldı. Maçın son dakikasına 0-0 eşitlikle girildi. Maçta son anlarda bile tempo hiç düşmedi. Her iki takımda maçta kazanmak için var gücüyle mücadele ediyor.

45. dakika oynanıyor. Hakem maçın normal süresine 1 dakika ilave etti. Son anlarda da iki takımdan gol gelmeyince İngiltere ve Portekiz arasındaki karşılaşmanın ilk yarısı 0-0 eşitlikle sona erdi.

İlk yarı sona erdi.

İKİNCİ YARI OYNANIYOR..

Maçın ikinci yarısı başladı.

48. dakika oynanıyor. İkinci yarıya İngiltere daha tempolu başladı. Portekiz oyunu kendi sahasında kabul ediyor. İngilizlerin atak girişim dikkatli Portekiz savunmasının iyi kapanmasıyla bu bölümlerde etkisiz kaldı.

50. dakika oynanıyor. İngiltere sağ kanattan çok tehlikeli bir atak geliştirdi. Rooney, ceza sahasının hemen dışında topla buluştu. Önünün boşaldığı bir anda şut atmak yerine sağından ceza sahasına giren Beckham'a topu bıraktı. Beckham ortasını yaptı. Bu top yakın mesafeden savunma oyuncusunun eline çarptı. İngilizler penaltı bekledi. Hakem maçı devam ettirdi.

51. dakikada Beckham oyundan alındı. Yerine Lennon dahil oldu.

52. dakika da İngilizler sağ kanattan köşe atışı kullandı. Portekiz savunması bu dakika da adam paylaşımında hata yaptı. Arka direğe gelen topa Lampard yatarak vurdu. Bomboş pozisyonda atılan bu şut isabetsiz olunca Portekiz kalesi büyük bir tehliken kurtulmuş oldu.

56. dakika içindeyiz. İngiltere gol için Portekiz kalesine yükleniyor. Sol kanattan ileri çıkan Gerrard topla Portekiz ceza sahasına girdi. Ortasını yapacağı sırada Miguel son anda araya girdi. Topu kornere çeldi. İngilizler sol kanattan köşe atışı kullanıyor. Ceza sahasına gelen topa kaleci Ricardo çıkıp kontrol etti.

İkinci yarıda İngilizler baskılı bir futbol sahaya yansıtıyor. Portekiz takım olarak oyunu kendi yarı sahasında kabul ediyor.

59. dakika oynanırken İngilizler sağ kanattan oyuna Beckham'ın yerine dalih olan Lennon'un getirdiği topla gole çok yaklaştı. Sağ kanattan süratle Portekiz ceza sahasına giren Lennon, savunmanın dengesini bozdu. Topu penaltı noktasına kadar taşıyan genç isim yanındaki Rooney'e basını çıkardı. Rooney önünden geçen topa ıska geçince arka direkte bekleyen Joe Cole bomboş pozisyonda golle burun buruna geldi. Bu futbolcu topun dibine çok girince kale direğinin üzerinde meşin yuvarlağı auta attı. İngiltere bu dakikada net bir gol fırsatını kaçırdı.

60. dakika oynanırken İngiltere Rooney'in kırmızı kart görmesiyle sahada 10 kişi kaldı. Orta sahada ikili mücadele sırasında İngiliz futbolcu, Portekizli futbolcu Carvallo'nun kasıklarına bastı. Hakem bu pozisyonda kasıt olduğu görüşüyle Rooney'e direkt kırmızı kart çıkardı.

Bu dakikadan sonra ikinci yarıya iyi başlayan İngilizler sahada 10 kişi mücadele edecek.

67. dakika oynanırken, Portekiz sol kanattan kullanılan köşe atışında tehlikeli bir pozisyon yakaladı. Ceza sahasının çarprazında top bekleyen Figo'ya çıkartılan topun gelişine sert bir şut çıktı. Kaleye yönelen topu İngiliz savunması son anda kafa ile karşıladı. Dönen top yeniden Figo'nun önünde kaldı. Bir kez daha şut deneyen Portekizli futbolcunun şutu auta çıktı.

72. dakika. İngiltere sahada 10 kişi kaldıktan sonra Portekiz daha etkili ataklar geliştirmeye başladı. Sağ kanattan topla buluşan Figo, topu arka direğe kesti. Top bekleyen Ronaldo'dan önce araya son anda Neville girdi.

74. dakika içindeyiz. İngiltere ve Portekiz, kıran kırana geçen maçta bu dakikaya karşı golü bulmuş değil. Maçta 0-0'lık beraberlik devam ediyor.

74. dakika. Portekiz'de Tiago saha kenarına alındı. Yerine Hugo Viana girdi.

76. dakika. Portekiz'de sol kanattan ileri çıkan Maniche şut pozisyonu buldu. Uzak mesafeden Portekizli futbolcunun vuruşu kalenin az farkla üzerinden auta çıktı.

78. dakika. Portekiz, özellikle Rooney'in gereksiz yere gördüğü kırmızı kart sonrası oyun İngiltere yarı sahasına adeta yığdı. Bu dakikada Portekiz atağı sağ kanattan etkili gelişti. Ceza sahasının sağ çarprazından topla buluşan Figo, plase bir vuruşla topu arka direğin dibinden ağlara bırakmak istedi. Ağlara giden topa kaleci Paul Robinson müthiş uzanarak parmaklarının uçuyla çıkarttı. Bu pozisyonda İngiliz kalesi büyük bir tehlike yaşadı.

82. dakika oynanıyor. İngilizler uzun topla Portekiz yarı sahasına geçtiği anda, Portekiz savunması Peter Crouch'a faul yaptı. Tehlikeli bir noktadan topun gerisine duran topların usta ismi Lampard geçti. Yerden sert giden topa kaleci Ricardo harika uzandı. Portekizli kalecinin köşenden son anda çeldiği top bir kez daha İngilizler'in önünde kaldı. Yakın mesafeden yapılan vuruşu kaleci Ricardo bir kez daha müthiş önledi.

85. dakika da Portekizli yıldız Figo, yerini Postiga'ya bıraktı. Artık maçta son dakikalara girildi. 0-0'lık eşitlik sürüyor.

87. dakika oynanıyor. Son bölümlerde Portekiz sağlı sollu ataklarla İngiliz kalesinde gol arıyor. Sağ kanattan Ronalda yerde ceza sahasına sert bir orta çıkardı. İngiliz savunmasının ayak koyduğu top, oyuna az önce Figo'nun yerine giren Postiga'nın önünde kaldı. Bu futbolcunun yerden vuruşunu günün başarılı isimlerden Paul Robinson yatarak rahatlıkla kontrol etti.

90. dakika oynanıyor. Artık maçın normal süre için son anları. Portekiz gol istiyor. Sağdan gelişen atakta Postiga topu ceza sahasına hareketlenen Ronaldo'nun önüne bırakamadı. Savunmadan seken top, Portekizli Maniche'nin önünde kaldı. Bu futbolcunun uzak mesafeden vuruşu kaleci Robinson'un ellerinde kaldı.

90+1 oynanıyor. Maçın normal süresine 3 dakika ilave edildi. İngiltere, sağ kanattan köşe atışı kullanıyor. Lampard'ın atışını kaleci Ricardo çıkarak yumrukladı. Ceza sahası içinde havalanan top sol kanada açıldı. Portekiz savunması topa müdahale edemedi. Arka direkte topla buluşan Terry yerden sert bir vuruş çıkarttı. Savunmaya çarpan top kalenin üzerinden bir kez daha kornere çıktı. Bu pozisyonda da gol gelmeyince maç uzatmalar gitti.

Maçın normal süresi 0-0 sona erdi. İngiltere- Portekiz maçı 15'er dakikalık iki uzatmaya gitti.

İLK 15 UZATMA DEVRESİ OYNANIYOR..


92. dakika oynanıyor. Portekiz uzatma bölümlerinde de baskılı oynuyor. Sahada 60. dakikadan beri Rooney'in atılmasıyla 10 kişi kalan İngilizler savunmasında çok adamla kapanıyor.

93. dakika oynanıyor. İngilizler uzun pasla kendi sahalarından çıktı. Topa çıkan Couch'a, Carvalho faul yaptı. Şimdi atış için topun gerisinde Lampard var. Arka direğe kesilen topu savunma kornere çeldi. Portekiz savunması İngiliz atağında topu karşıladı.

98. dakika içindeyiz. İngiltere, sol kanattan Gerrard'a yapılan faul sonrası rakip yarı sahada serbest atış kullanıyor. Ceza sahasına yapılan ortayı Portekiz savunması karşıladı. Sağ kanada açılan top bir kez daha İngilizler'de kaldı. Gerrard, sağ kanattan bu kez atağı sürüklüyor. Ceza sahasına giren İngiliz futbolcu topu arka direğe kaldırdı. Peter Crouch yükselip topa vurmak istedi. Portekiz savunmasında Miguel yerinde bir müdahale ile ağlarına gidebilecek bir topu kafayla çıkarttı. Portekiz kalesi bu tehlikeli atağı kalesinde gol görmeden savuşturdu.

102. dakika oynanıyor. İngilizler sağ kanattan bir kez daha Portekiz kalesine tehlikeli geldi. Bu kanattan ceza sahasına yapılan ortayı kaleci Ricardo yumrukladı. Arka direğe seken topta şut pozisyonu arayan Gerrard'ın önünde Maniche son anda topu ustalıkla söküp aldı ve takımını atağa kaldırdı.

103. dakika oynanırken, Portekiz yarı sahasından hızlı çıktı. Ronalda orta sahayı geçtiği anda sol kanattan hareketlenen Simao'nun önüne derinlemesine bir pas çıkarttı. Simao ceza sahasına sol çarprazdan girdiği anda şutunu çekti. Yerden giden topa kaleci Paul Robinson son anda uzanarak çıkarttı.

İlk uzatma devresinde son dakika oynanıyor. Sahada inanılmaz bir mücadale yaşanıyor. Her iki takımda gol için vargüçleriyle savaşıyor. Bu anda Ronaldo, İngiltere ceza sahasının hemen önünde bir anda şut pozisyonu yakaladı. Bir anda sert bir şut çıkartan Ronaldo'nun şutu üst kale direğini yalayarak auta çıktı.

Bu ataktan sonra hakem ilk uzatma devresinin son düdüğünü çaldı.

İlk uzatma devresi de 0-0 eşitlikle sona erdi.

İKİNCİ 15 DAKİKALIK UZATMA DEVRESİ

İkinci uzatma devresi başladı.

106. dakika oynanırken İngiltere atağı sağ kanattan Lennon ile gelişti. Lennon şık çalımlarla ceza sahasına girdiği anda yerde kaldı. İngilizler penaltı beklerken hakem oyunu devam ettir. Hakemin kararına itiraz eden Harggreves sarı kartı gördü.

108. dakika Portekiz sağ kanattan ceza sahasına yapılan ortada Pastiga ile topu ağlara gönderdi fakat yan hakem bu pozisyonda ofsayt bayrağını kaldırdı. Portekizli futbolcu bir adım önde ofysatta yakalandı.

110. dakika da Portekiz'de Carvalho rakibine sert girince sarı kart gördü. İngilizler rakip yarı sahada sağ kanattan serbest atış kullanacak. Atış kullanıldı. Sağ kanattan Lennon ileri hareketlenip topla buluştu. İngiliz futbolcu sıfıra kadar inmeyi başardı. Fakat topu ortaya çevirmeyi başaramadı. Topu ortalayabilse Portekiz kalesi için büyük bir tehlike yaşanacaktı.

112. Dakika Miguel'in ortasında top Robinson'u aştı ancak arka direkteki Postiga'yı da geçerek auta çıktı.

113. dakika oynanıyor. Büyük çekişmeye sahne olan İngiltere-Portekiz karşılaşmasında 0-0'lık eşitlik sürüyor. Maçın uzatma bölümlerinde de son 7 dakika oynanıyor.

Maç eşitlikle sona ererse yarı finale çıkacak ekibi penaltı vuruşları belirleyecek...

114. dakika. Portekiz sol kanattan atak geliştirdi. Ceza sahası önünde topla buluşan Petit yerden sert vurdu. Kaleci Robinson kapanarak bu topu konrol etti.

117. dakika da 0-0 eşitlikle devam ediyor. Portekiz özellikle İngiltere'de Rooney'in 60. dakika atılmasından oyunda üstünlüğü eline aldı. Sağlı sollu ataklarla İngiliz savunmasını yıprattı. Fakat bir türlü aradığı golü bulamadı. İngilizler ise kendi yarı sahasında kabul ettiği oyunda ani çıkışlarla ciddi gol pozisyonları yakaladı. Fakat onlarda golü bulamadı.

120. dakika oynanıyor. Artık ikinci uzatmada son anlar. Portekiz sağ kanattan tehlikeli bir atak geliştiriyor. Sağdan İngiltere ceza sahasına yapılan ortada top arka direğe sekti. Bu pozisyonda Portekizliler topa dokunamadı. Top kornere çıktı. Maçın son anlarında Maniche bomboş pozisyonda şut şansı yakaladı. Fakat bu ataktanda gol çıkmadı.

Hakem bu ataktan sonra maçın son düdüğünü çaldı. Uzatmalarda 0-0 eşitlikle sona erdi.

Yarı finale çıkacak ekibi seri penaltılar belirleyecek...

PENALTI ATIŞLARI

1- İlk penaltı atışı Portekiz'den Simao kullanıyor. Simao atışı gole çevirdi.. İngiltere: 0-1 : Portekiz oldu...

1-İngilizler'de ilk atışı Lampard kullanıyor. Lampard'ın atışını Ricardo çıkarttı. İngiltere: 0-1: Portekiz ..

Avantaj Portekiz'de

2- Penaltı atışın Portekiz'de Viana atışı kullandı. Bu futbolcu topa direğe nişanladı. Şu anda İngiltere: 0-0 : Portekiz durum devam ediyor...

Portekiz avantajı değerlendiremedi..

2- İngiltere'de Hargraves atışı kullandı. Bu futbolcu topu ağlara gönderdi. Şimdi durum, İngiltere: 1-1 : Portekiz oldu...

3- Penaltı atışın Portekiz'de Petit kullandı. Petit topu dışarı attı. İngiltere: 1-1 : Portekiz durum devam ediyorb

İngiltere avantaj yakaladı.

3- İngiltere'de Gerrarda'ın atışını Ricorda çıkarttı. . İngiltere: 1-1 : Portekiz durum devam ediyor.

4- Portekiz, Postiga ile penaltıyı gole çevirdi. . İngiltere: 1-2 : Portekiz oldu.

4- İngiltere'de penaltı atışını Gerragher atışı kullandı. Bu futbolcunun vuruşunu kaleci Ricardo çıkardı. . İngiltere: 1-2 : Portekiz

Portekiz yarı finala çok yakın..

5- Penaltı atışı için topun başına Ronaldo geldi. Ronaldo topu ağlara gönderdi. Bu atışla Portekiz, Yarı finale yükselen 3. ekip oldu.

Portekiz, penaltı atışları sonrası İngiltere'yı 3-1'le geçerek adını yarı finala yazdırdı.Kategori : SPOR