Memur e-kayıtı beğendi

Memur e-kayıtı beğendi
Okullarda bu yıl başlatılan e-kayıt işlemini memurların büyük kısmı beğendi.Abone ol

Milli Eğitim Bakanlığınca, ilköğretim kayıtlarında torpili ve zorla bağışı önlemenin yanı sıra velilere kolaylık sağlamak amacıyla uygulamaya konulan internet üzerinden kayıt işleminin olumlu bulunduğu bildirildi.

AA muhabirinin, www.memurlar.net adresindeki web sitesinde yapılan anket sonuçlarından derlediği bilgilere göre, ''internet üzerinden öğrenci kayıt uygulamasını nasıl buluyorsunuz?'' sorusunun yer aldığı ankete, 6 günde 19 bin 730 kişi katıldı. Ankete katılanların yüzde 62.3'ü, 12 bin 297 oyla ''Uygulamayı çok güzel buluyorum'' yanıtını verdi. Yüzde 21.3'ü 4 bin 196 oyla ''Uygulamada sorunlar var'', yüzde 12.4'ü, 2 bin 450 oyla ''Bu yola hiç başvurulmamalıydı'', halı yıkama programı yüzde 4'lük oranla da 787 kişi ''Fikrim yok'' şeklinde görüş belirtti.

Uygulamayı olumlu bulanlar, anket sorularına verdikleri cevabın ekinde yorumda da bulunarak, ''torpilli, amcayla, dayıyla ya da parayla iş yapmanın önüne geçildiğini, dar gelirlilerden zorla bağış alınmasına son verildiğini ancak, okul kayıtlarında adaletin sağlanmasına bunun da yetmediğini'' savundular. Veliler, öğretmen seçimine de disiplin getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydettiler:

''Okullarda sınıflar oluşturulurken adaletsiz davranılıyor. Bazı velilerin öğretmen seçmelerine göz yumulup sözde iyi öğretmen seçmeleri sağlanıyor. Bu ya parayla ya da hatır gönülle yapılıyor. Bazı idarecilerin kendi istekleri ya da çevrenin baskısıyla (Zenginler sınıfı, yoksullar sınıfı, kapıcı çocukları sınıfı) oluşturdukları gibi (iyi öğretmen-kötü öğretmen) ayrımı da yapıyorlar. Okullarda hem öğrenciler hem öğretmenler gruplara ayrılıyor. (İyi öğretmen)in sınıfı 50'yi bulurken, (kötü öğretmen)nin sınıfının 25 kişide kaldığı oluyor. (Kötü öğretmen) muamelesini nasıl içlerine sindiriyorlar. Aslında öğretmenlerin kendileri bu soruna çare bulmalı. Bu konudaki adaletsizliği gidermek için hangi öğrencinin hangi öğretmenin sınıfında olacağı velilerin huzurunda yapılacak kura çekimi ile belirlenmeli.''

KAYIT PARASINI DESTEKLEYENLER DE VAR

Ankete katılan ve uygulamanın yanlış olduğunu savunan veliler ise, okul yönetimlerinin daha kaliteli hizmet için yeterli ödenek alamadıklarını, hademe parasını bile bulamadıklarını savunarak, şu görüşlere yer verdiler: ''Kayıt parası için bu kadar kıyamet koparmanın ne anlamı var? Bazı büyük okullar ipin ucunu kaçırıp astronomik rakamlarla öğrenci almaya başladılar ancak, bu işi doğru yapanlar da var. Okul yönetimleri bağış konusunda da tamamen haksız sayılmazlar.

Aldıklarının hesabını kuruşu kuruşuna veliye verebiliyorlarsa mesele yok. Neticede her şey çocuklarımız ve dolayısıyla geleceğimiz için yapılıyor.'' Uygulamaya tamamen karşı çıkanlar ise, ''Diyelim ki bir anne işyerinin karşısındaki bir okula kayıt yaptırmak istiyor, olmuyor. Ya da bir öğretmen çocuğunu çalıştığı okula kayıt ettirmek istiyor, yine olmuyor. Çünkü ikamet anne ya da babanın evi olarak kabul ediliyor. Bu nedenle e- kayıt sisteminde insani ve toplumsal sorunlar hiçe sayılıyor.''Kategori : ÇALIŞMA HAYATI