İsrail Lübnana girdi

İsrail Lübnana girdi
İsrail ordusunun kara birlikleri kaçırılan askerlerini kurtarmak için Lübnan'a girdi.Abone ol

İsrail askerleri, Hizbullah gerillalarının bu sabah erken saatlerde, İsrail'in Lübnan sınırı civarına füze saldırısı düzenlemesi ve 2 İsrailli askeri kaçırmasından sonra Lübnan topraklarına girdi.

İsrailli bir askerin Filistinli militanlarca kaçırılması üzerine Gazze'de kapsamlı bir operasyon başlatan İsrail, benzeri bir operasyonu bugün Güney Lübnan'da başlatarak, sınır bölgelerinde oturanİsraillilere yeraltı sığınaklarına gitmeleri çağrısında bulundu ve bir süre devam eden hava saldırılarından sonra, yine hava kuvvetlerinin desteğiyle arama çalışmalarına başladı.

Yedek birliklerini de seferber eden İsrail, Lübnan'ı uyararak, İsrailli askerlerin kaçırılmasından Beyrut yönetimini sorumlu tuttu ve askerlerin sağ salim teslim edilmesi için derhal harekete geçilmesini  istedi.

HİZBULLAH: ''AMAÇ GAZZE'DEKİ FİLİSTİNLİLERE DESTEK''

Bölgedeki gerginlik, Hizbullah gerillalarının, sınırın İsrail tarafına Katyuşa füzesi saldırısı düzenlemesiyle alevlendi. Daha sonra Hizbullah televizyonu, örgütün askeri kanadı İslami Direnişin bildirisini okudu ve 2 İsrailli askerin kaçırıldığını duyurdu. Açıklamada, İsrailli as kum havuzu kumu kerlerin, Gazze'deki Filistinlilere
yardım amacıyla kaçırıldıkları belirtildi.

İki askeri kayıp olduğunu açıklayan İsrail Savunma Bakanlığı, bir sonraki açıklamasında, askerlerin Hizbullah tarafından kaçırıldığını doğruladı. Askerleri kaçıran gerillaların, bölgeden kaçmalarını engellemek için Güney Lübnan'daki bazı yol, köprü ve Hizbullah mevzilerini bombalayan İsrail'in hava saldırısında, 2 Lübnanlı sivil öldü.

Sınırda çıkan çatışmalarda da 7 İsrailli askerin öldüğü bilgisi verildi. İsrail tankları da olası Hizbullah mevzilerini top ateşine tuttu. Devam eden çatışmalar sırasında, Hizbullah gerillalarının, İsrail işgali altındaki Şebaa Çiftliklerinde, İsrail kontrol noktalarına saldırdıkları bilgisi geldi.

Artan gerginlik üzerine İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Lübnanlı militanların yaptıklarının karşılığında ağır bedel ödeyeceklerini söyledi ve bu açıklamadan kısa bir süre sonra İsrail ordu radyosu, kara birliklerinin, Lübnan sınırını geçtiklerini duyurdu. Haberde, çok sayıdaki İsrail askerinin, sınırın Lübnan tarafındaki arama çalışmalarını, hava kuvvetlerinin desteğinde yürüttüğü belirtildi.

HİZBULLAH'IN TALEBİ

Hizbullah'ın, kaçırdığı askerlere karşılık, İsrailli bir aileyi öldürmekle suçlanan ve 22 yıldır hapiste tutulan Semir Kuntar adlı mahkumun serbest bırakılmasını istediği ileri sürüldü. Hamas'ın Lübnan'daki sözcüsü Usame Hamdan ise İsrail'in, kaçırılan askerlerine karşılık tüm Arap tutukluları serbest bırakmak zorunda olduğunu söyledi.

Hamdan, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Hizbullah'ın bu sabah 2 İsrail askerini kaçırmasının Hamas'ın konumunu güçlendirdiğini belirtti. Diğer taraftan Lübnan'daki Hizbullah sözcüsü, İsrail'in kuzey kesimlerindeki Zerit ve Şattola yerleşim bölgelerinde bir tankla orduya ait bir aracın imha edildiğini öne sürdü. Lübnanlı milletvekili Faris Said de Hizbullah'a çağrıda bulunarak,kaçırılan askerlerin serbest bırakılmalarını istedi. Aksi taktirde
İsrail'in ülkeyi cehenneme çevireceği uyarısında bulundu.

BEDEL ÖDEYECEKLER

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ''kuzey sınırına saldıran Lübnanlı militanların yaptıklarının karşılığında ağır bedel ödeyeceğini'' söyledi. Hizbullah militanlarının 2 İsrail askerini kaçırdığını açıklamasından sonra konuşan Olmert, ''bu günlerin İsrail ve İsrail halkı için zor günler olduğunu'' belirterek, ''Kararlılığımızı denemek isteyen kişiler var.

Başarılı olamayacak ve yaptıklarının ağır bedelini ödeyecekler'' dedi. İsrail Başbakanı, askerlerin kaçırılmasından sonra özel güvenlik kabinesini de toplantıya çağırdı. Kabinenin bugün toplanacağı kaydedildi. Öte yandan Hizbullah gerillalarının İsrail sınırında düzenlediği saldırıda ölen İsrail askeri sayısının 3'e çıktığı bildirildi. İsrail kurtarma servisi ZAKA, çatışmalarda 8 askerin de yaralandığını belirtti.

BM'DEN ÇAĞRI

Bu arada BM'nin Lübnan temsilcisi Geir Pedersen, Hizbullah'a, sınır ötesi saldırıda kaçırdığı İsrail askerlerini serbest bırakması çağrısında bulundu.
Pedersen, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Hizbullah'ın Lübnan-İsrail sınırındaki eyleminin zaten gergin olan durumu daha da gerginleştirdiğini'' söyledi.
Hizbullah'a askerleri serbest bırakma çağrısında bulunan BM temsilcisi, tüm taraflardan sağduyulu olmalarını istedi.

ABD'NİN ÇAĞRISI

ABD de İsrail askerlerinin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Mısır'a ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch, askerlerin kaçırılmasını, gerginliğin çok tehlikeli bir boyuta tırmanması olarak değerlendirdi. Welch, bu gerginliğin mevcut duruma çözüm bulmak için gösterilen tüm çabaları riske attığını da ifade etti.Kategori : DÜNYA