Bursada gazeteciler tepkili

Bursada gazeteciler tepkili
Bursa'da iki gazeteci örgütü meslektaşları ile ilgili iddialara sert tepki gösterdi.Abone ol

Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) ve Bursa Gazeteciler Vakfı (BGV), Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Semih Pala'nın, ''Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in hangi gazeteci-yazara ödeme yaptığına'' dair sorusuyla gündeme getirdiği iddiaya sert tepki gösterdi.

BGC ve BGV'den yapılan ortak yazılı açıklamada, Semih Pala'nın 3 Temmuzda elektronik posta yoluyla medya kuruluşları v çiçek siparişi e basın çalışanlarına gönderdiği yazıda, ''Hikmet Şahin'in başkanlık görevi sırasında hangi gazeteci-yazara ödemeler yapılmıştır'' iddiasının yer almasının, araştırılması, soruşturulması, kanıt ve tanıkların dinlenmesini gerektiren üzücü gelişme olduğu bildirildi.

Bu ifadenin, Bursa'daki bütün gazeteci ve yazarları töhmet altına aldığı ifade edilen açıklamada, Bursa basınında görev yapan bütün gazeteci ve yazarların suçlandığı, toplum önünde küçük düşürüldükleri vurgulandı. BGC Yönetim Kurulunun, konuyu araştırmak amacıyla iddia sahibi Semih Pala'dan, bu ifadesini kanıtlayan belgeleri ve tanıkları BGC'ye ulaştırmasının istendiğine değinilen açıklamada, şöyle denildi:

''Ancak, BGC'ye verilen yanıt, belge, kanıt ve tanık içermeyen nitelikte olmuştur. Semih Pala tarafından 10 Temmuzda elektronik posta yoluyla yapılan açıklamada, iddiayı kanıtlayan belge, kanıt ve tanıklara yer verilmemiş, aynı iddia farklı bir dille tekrarlanmıştır. BGC Yönetim Kurulu olarak, Semih Pala'yı bu kez kamuoyu önünde iddiasını kanıtlamaya davet ediyoruz.

Bu iddianın, sahibi tarafından mutlaka kanıtlanması, kanıtlanamıyorsa kamuoyu önünde Bursa'daki bütün gazeteci ve yazarlardan yorum gerektirmeyecek şekilde açıkça özür dilenmesi gerekmektedir. BGC, meslek çalışanlarına yönelik, 'çamur at izi kalsın' mantığıyla saldırılmasına asla izin vermeyecektir. İddia sahibi, iddiasını kanıtlamakla yükümlüdür, aksi halde müfteri, yani iftiracı durumuna düşer.''Kategori : MEDYA