DİSKten IMFye tepki

DİSKten IMFye tepki
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, IMF'nin asgari ücretle ilgili sözlerine tepki gösterdi.Abone ol

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye'nin eski Doğu Bloku ülkeleriyle birlikte asgari ücretin en düşük, kişi başına satın alma gücü bakımından da OECD ülkeleri arasında en yoksulu olduğunu ileri sürerek, IMF uzmanlarının açıklamalarının kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik olduğunu savundu.

Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, IMF yetkililerinin ''kıdem tazminatları, asgari ücretin düşürülmesi ve bölgesel ücret uygulanması konularında yeni saldırılar başlattığını'' kaydetti. ''17 bin dolar aylık maaşı olan IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger'in 'Asgari ücret ve kıdem tazminatı yüksek' açıklamaları, ülkemizin g Витрина настольная охлаждаемая erçeğini bilen her aklı-selim yurttaşı, 'Bunlar bizimle alay mı ediyor?' diye düşündürecek cinstendir'' diyen Çelebi, yerli ve yabancı sermayenin işçi sınıfına yönelik yoksullaştırma saldırılarının hiç yeni olmadığını belirtti.

Çelebi, ''Ülkemizi hükümetlerin eliyle cenderesine almak isteyen IMF, işçi düşmanlığı karakterini yansıtmaktan hiç kaçınmıyor ve 20 milyon yoksulla, çalışanlarla adeta alay ediyor. IMF'ye göre Türkiye'de işsizlik sorunu, yüksek kıdem tazminatları yüzünden çözülemiyor, işverenler ödedikleri yüksek kıdem tazminatı nedeniyle çıkardığı işçinin yerine yeni eleman alamıyor. Bu nedenle işten çıkarmaların kolaylaştırılmasını isteyen IMF, asgari ücreti de çok yüksek buluyor ve kıdem tazminatının azaltılmasını öneriyor'' dedi.

İŞSİZLİK VE YOKSULLUK

İşsizlik ve yoksulluğun öteden beri ülkenin sorunlarını çözmenin bir aracı gibi gösterilmek istendiğini savunan Çelebi, bu ülkenin çözmesi gereken temel sorunun esas olarak işsizlik ve yoksulluk olduğunu bildirdi. IMF'nin, ''hükümetlere dayattığı yeni liberal reçetelerle, Türkiye'yi uçurumun kenarına kadar getirdiğini'' ileri süren Çelebi, özetle şunları kaydetti: ''Türkiye kişi başına satın alma gücü bakımından OECD ülkeleri arasında en yoksul ülkedir.

IMF uzmanlarının açıklamaları kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yöneliktir. Satın alma gücü paritesi refah kriter alınarak, Türkiye kamuoyu yanlış bilgilendirilmeye çalışılmaktadır. IMF'in iddialarının tersine OECD'nin Temel Ekonomik Göstergeler çalışmasına göre Türkiye, kişi başına alım gücü bakımından en yoksul ülke konumunda. Asgari ücret düzeylerine baktığımızda Türkiye, eski Doğu Bloku ülkeleriyle birlikte asgari ücretin en düşük olduğu ülkelerden biridir.

Bize verilen asgari ücret ile minimum düzeyde yaşayabilmemiz için gerekli olan ücret arasında uçurumlar var. Ama IMF patronlarına göre, mevcut asgari ücret gereğinden fazla. Bütün bu sorunlardan kurtulmanın, IMF'nin ülkemizin üzerindeki kara bulutlarını dağıtmanın tek ve yegane yolu, ülkemize sunduğu ölüm reçetelerinin yırtılıp atılması ve ilişkilerin derhal kesilmesidir! Bu yürekliliği gösterecek bir hükümet çıkmasa da, işçi sınıfı bir gün bunu başaracaktır.''Kategori : ÇALIŞMA HAYATI