Eğitim-Sen ek zam talep etti

Eğitim-Sen ek zam talep etti
Eğitim-Sen emekçilerin kayıplarının giderilmesi için yüzde 10 ek zam'' talep etti.Abone ol

Ziya Gökalp Caddesinde toplan bir grup Eğitim-Sen üyesi, kortej oluşturarak Atatürk Bulvarı üzerindeki Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürüdü.

Gruptakiler yürüyüş sırasında, taleplerini içeren dövizler taşıdılar, çeşitli sloganlar attılar. KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, bakanlık önünde yaptığı basın açıklamasında, ''hükümetin, daha karadut özü önceki hükümetler gibi IMF tavsiyeleri doğrultusunda yüksek vergiler ve düşük ücretlerle, düşük ve orta gelirli kesimleri sıkboğaz ettiğini, sermaye kesimlerine ise vergi imtiyazları, teşvikler ve kamu kaynaklarını transfer ederek, adaletsizliği ve yoksulluğu artırdığını'' savundu.

Kamu emekçilerine, bu yılın enflasyon hedefi üzerinden yüzde 5'lik ''yoksulluk ücretinin dayatıldığını'' ifade eden Bozdoğan, uygulanan ekonomik politikalar sonucunda yüzde 5'lik zammın eridiğini söyledi. Kamu emekçilerinin, bu yılki ortalama kayıplarının yüzde 10'lara ulaşacağını kaydeden Bozdoğan, ''Ekonomik kayıplarımızın telafisi için yüzde 10'luk bir ek zam talep ediyoruz. Hükümet sesimize kulak vermeli, kamu emekçilerinin ek zam talebini karşılamalıdır. Aksi halde bu gidişata izin vermeyeceğiz ve meydanlara çıkacağız'' diye konuştu.

İSRAİL'E PROTESTO

Öte yandan, Eğitim-Sen üyeleri, eylemleri sırasında zaman zaman İsrail'in son günlerdeki operasyonlarını protesto eden sloganlar da attılar. Bu arada, Eğitim-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, İsrail tanklarının, Gazze'nin ardından Lübnan'a girdiği belirtilerek, ''ABD, yıllardır İsrail'in bölgede uyguladığı şiddet politikasını destekledi. Dünyanın çeşitli yerlerine demokrasi çığlığı ile müdahale etme gereksinimi duyan, müdahaleleri destekleyenler, konu Filistin olunca sesini çıkarmadı'' denildi. Bölgede yaşananların protesto edildiği açıklamada, ''Barış, adalet ve özgürlük isteyenlerin yanındayız'' ifadesine yer verildi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI