Tatilde kalbe dikkat

Tatilde kalbe dikkat
Uzmanlar yaz mevsiminde kış aylarına oranla kalp krizi riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor.Abone ol

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (EOGÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Ata, kış aylarında daha sık rastlanan kalp krizlerinin tatil mevsiminde çok belirgin bir şekilde arttığını söyledi.

ESOGÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Ata, Prof. Dr. Bülent Görenek, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ünaldı ve Yrd. Doç. Dr. Alparslan Birdane ile birlikte "Kalp Krizleri Tatillerde ve Bayramlar Artar" konulu basın t mide baypası oplantısı düzenledi. Ata, birçok bilimsel çalışmanın tatillerde, yılın diğer zamanlarına göre kalple ilgili ölümlerin daha fazla olduğunu gösterdiğini belirterek, "Muhtemelen bunun en önemli sebebi, bu sürelerde sağlıksız davranışların (sigara-içki, aşırı yeme ve tembellik) daha fazla olmasıdır" dedi.

Kalple ilgili ölümlere, tatilde yoğun eğlence planlaması ile kalp krizi belirtilerinin ihmal edilerek doktora başvurmakta gecikmenin sebep olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ata, "Tatil hayatında bazı kişilerde oluşan aşırı heyecan, diyet alışkanlıklarının terk edilmesi, aşırı alkol alımı, düzenli egzersizin terk edilmesi, hatta kalp ilaçlarının terk edilmesi en önde gelen kalp ölüm sebeplerindendir. Tatilde daha fazla ve daha sık yemek yediğimizi, yüksek kalorili beslendiğimizi kim inkar edebilir? Çok değişik sebeplerle, eğlenelim derken kalabalık, trafik ve saygısızlıklar dolayısıyla daha fazla strese girdiğimizi herkes kabul eder. İyice yedikten sonra yatıp uzanmak ve kımıldamamak, tembellik etmek hepimizin birinci arzusudur. Toplum baskısından uzak, balkonda, plajda herkes sigarasını fütursuzca sayısız tüttürmektedir. Yurdumuzda ise Ramazan ve Kurban bayramlarının kış aylarına rastlaması, soğuğun yaptığı kalp krizi riskini nerede ise ikiye katlar. Doğal olarak kişinin kalp krizleri zaten artmaktadır. Kırsal kesimde ise, kış aylarında iş yoğunluğunun neredeyse sıfıra iner. Çiftçi nüfusumuzun bu soğuk aylarda yeme dışında, başka bir işi hemen hemen hiç yoktur ve kilo artmasına sebep olur. Kış aylarında, hareketsiz hayat tarzında kan kolesterolünün yazlıkçılardaki sağlıksız beslenmede olduğu gibi arttığı tespit edildi" diye konuştu.Kategori : SAĞLIK