Bakan Tüzmen ABDye isyan etti.

Bakan Tüzmen ABDye isyan etti.
Bakan Tüzmen, ABD ile türkiye arasındaki ticaret hacminin azlığına değindi ve böyle ortaklık olmaz olsun dedi.Abone ol

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye'nin dış ticaretinin 220 milyar, ABD'nin dış ticaretinin ise 2 trilyon doları geçtiğine dikkat çekerek, "İkisinin arasındaki ticaret 10 milyar dolar. Böyle bir şey yok, böyle bir stratejik ortaklık falan olmaz" dedi.

Met Цены на шубы в Стамбуле ro Cash&Carry Türkiye Mağazasının açılışının ardından soruları yanıtlayan Tüzmen, 2000'de dış ticaret müsteşarı iken komşu ve çevre ülkeler stratejisini kurduğunu açıkladığını, bu kararın çok tartışıldığını ve "Türkiye'nin yönünü mü çeviriyorsun, ne yapacaksın oralarda" denildiğini hatırlattı.

Tüzmen, uygulayacakları stratejiyle 3 yıl içinde ABD ile dış ticareti 15 milyar dolara çıkaracaklarını ifade ederek "İşte şimdi ABD stratejini de huzurlarınızda söylüyorum. Tartışma açık. Komşu ve çevre ülkelerde ne yaptıysak orada da aynısını yapacağız" dedi.

Tüzmen, Çin tehdidini bir fırsat unsur haline getirmeye çalıştıklarını, tamamen farklı bir strateji izleyeceklerini ifade etti.

Çin'de de girdi maliyetleri ve işçilik ücretlerinin yükseldiğini, Çin zenginleştikçe bir pazar haline geldiğini belirten Tüzmen, "şu anda Çin'e tekstil ve konfeksiyon satıyoruz. Evet çapı küçük ama bizim Çin ile olan ticaretimiz 2005 yılında 7.6 milyar dolardır. 600 milyon doları Türkiye'nin satışıdır. 7 milyar doları Çin'in Türkiye'ye satışıdır. Biz şu anda Dünya Ticaret Örgütü'nde Çin'e karşı tedbir alan 1 numaralı ülkeyiz" dedi.Kategori : GÜNCEL