Kötü koku fabrika kapattırdı

Kötü koku fabrika kapattırdı
Pakmaya Fabrikası İzmit Üretim Tesisi'nde, arıtma tesisi devreye sokulmadığı gerekçesiyle kapatıldı.Abone ol

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürü Eyüp Deveci, zabıta memurları ve belediyenin Çevre Daire Başkanlığı'nda görevli bir personel ile Köseköy beldesindeki Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş'ye gitti. Deveci, Fabrika Müdürü Tuncay Yurdesin'e, 22 Haziran Perşembe günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gayri Sıhhi Müessese İnceleme Kurulu'nun yaptığı fabrikanın karin estetigi fiyatlari mühürleneceğine dair tebligatı anımsattı.

Daha sonra Deveci ve ekipler, fabrikada üretim için kullanılan enerjiyi keserek, panelleri mühürledi.

Fabrika Müdürü Tuncay Yurdesin de, gazetecilere yaptığı açıklamada, fabrikanın yeni arıtma tesisinin inşaatının devam ettiğini belirterek, 15 gün içinde tesisin tamamlanacağını, bu süre içinde üretim ünitelerinin bakım ve temizlik işlemlerini sürdüreceklerini bildirdi.

Yaklaşık 10 milyon dolarlık arıtma tesisinin tamamlanmasıyla üretime yeniden geçebilmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne müracaat edeceklerini bildiren Yurdesin, şöyle konuştu:

"1985 yılında devreye alınan arıtma tesisimiz, aradan geçen zaman içinde teknolojik olarak yetersiz kaldı. Belediyenin uyarıları sonrası geçen yıl yeni bir arıtma tesisi yapılmasına karar verdik. 15 gün içinde faaliyete girmesini planladığımız tesisle, atıksu değerleri standartların altına düşecek."
Atık sularının tamamını Büyükşehir Belediyesi'nin arıtma tesislerine verdiklerini kaydeden Yurdesin, atıksu değerleri standart değerlerin üzerinde çıktığı için atıksu bedelinin 2-3 kat fazlasını ödediklerini bildirdi.

Yurdesin, 160 personelin bulunduğu tesiste, günde 50 ton kuru maya üretildiğini, yaklaşık 4 bin metreküp sıvı atık çıktığını da sözlerine ekledi.
Öte yandan, fabrikanın üretim bölümünde çalışan yaklaşık 100 işçinin ise yıllık izinlerini kullanacağı öğrenildi.Kategori : EKONOMİ