Gazzeye bomba yağıyor

Gazzeye bomba yağıyor
İsrail kaçırılan askerine karşılık Gaze'yi karadan havadan ve denizden bombalıyor.Abone ol

İsrailli asker Gilad Şalit'in kaçırılmasının ardından Gazze Şeridi'ne güneyden giren, kuzeye de yığınak yapan İsrail ordusu, Gazze'yi karadan, havadan ve denizden bombalamayı sürdürüyor.

Gece boyunca Gazze'nin kuzeyine 350'den fazla top mermisi atan İsrail ordusu, sabah da bombardımanını sürdürdü. Hava kuvvetleri, Gazze'nin merkezinde 7 anayolu vurdu. Gazze Şeridi açıklarındaki savaş gemilerinden öğlen saatlerinde Beyt Lahiya'ya dört füze saldırısı yapıldığı bildirildi.

Ordu, saldırıların, askeri kaçıranların hareket kabiliyetlerini
zorlaştırmayı ve Kassam füzesi saldırılarını durdurmayı amaçladığını belirtti. Gazze Şeridi üzerinde uçan jetlerden 2 saatte bir ses bombaları atıldığı da belirtiliyor.

Sabah saatlerinde Gazze Şeridi'nin kuzeyinden de İsrail'e havan topu saldırısı yapıldı, bombanın Necef'ın batı kesimlerindeki boş araziye düştüğü ve zarara yol açmadığı kaydedildi. El Fetih'e bağlı El Aksa Şehitleri Tugayı, sınırdaki İs Нож для донера rail kenti Sderot'a 2 kassam füzesi fırlattıklarını, Kudüs Tugayları da yine Sderot'a bir füze fırlattığını duyurdu ve bir İsrail vatandaşını yaraladığını, bir araca da zarar verdiğini iddia etti.

İsrail ordusu, bir taraftan Gazze Şeridi'ne top ve füzelerle bombardımanını sürdürürken, uçakların küçük paraşütlerle Refah, Han Yunus ve Gazze Şeridi'nin orta bölgelerine, içinde şeker ve çikolatalarla bildiriler bulunan kutular atmayı da sürdürdüğü öğrenildi.

Kutulardaki bildirilerde, İsrail Ordusu'nun kaçırılan askeri kurtarmak için operasyon yürüttüğü, Filistin vatandaşlarından Kassam füzesi fırlatılan bölgelere yaklaşmaları ve askerlere karşı gelmemeleri uyarısı yapılıyor; aksi takdirde hayati tehlikeye maruz kalacakları belirtiliyor.

İSRAİL MİLLETVEKİLİNDEN OLMERT'E: OPERASYONU GENİŞLET

İsrail Parlamentosunun (Knesset) muhalefetteki Likud milletvekillerinden Yuval Steinitz ise Başbakan Ehud Olmert'e çağrıda bulunarak, kaçırılan askerin serbest bırakılmasına yönelik operasyonu sürdürmesini ve Gazze Şeridi'ndeki tüm terör altyapısını ve ''Kassam Sanayii''ni yok edecek şekilde genişletmesini istedi.

Steinitz, ''Gazze'de, Lübnan'daki Hizbullah benzeri bir Filistin Ordusu yaratılması süreci başlamıştır ve İsrail, filizlenen bu süreci kesip atmalıdır'' dedi. Knesset'in sol kanat partilerinden Meretz milletvekili Zahava Gal-On da Gazze operasyonunu bir savaşa benzeten Olmert'ten, ''Eğer İsrail bir savaştaysa Meclise bilgi vermesini'' istedi.

Gal-On, ''Tecrübelerimiz, bu ve benzeri operasyonların sivillere zarar verdiğini ve topyekun bir cezalandırmayı içerdiğini göstermiştir. Bu operasyonun, kaçırılan asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasını nasıl sağlayacağı açık değildir'' dedi. Gal-On, operasyonun, ülkeyi topyekun bir savaşa götürebileceğini ifade etti.

GAZZE ŞERİDİ'NDE BAZI BÖLGELER SUSUZ

İsrail uçaklarının, operasyonun başladığı gecen Salı gece yarısı vurduğu elektrik santralı ve su kaynaklarından sonra, Gazze Şeridi'nin bazı bölümleri o günden bu yana su alamıyor.

Gazze Şeridi'nin işgal edilen güney kesiminde Refah-Han Yunus arasındaki Şouka'da hiç su yok. Han Yunus yakınlarındaki Benisehile ve doğusundaki Abasan da 36 saati aşkın süredir su yüzü görmüyor. Elektrik Santralının ağır hasar görmesinden sonra, Gazze Şeridi'nde çeşitli bölgelere elektrik ancak saatle verilebiliyor, geceleri çoğunlukla hemen tüm bölgede, elektrik tümüyle kesiliyor.

Gazze Şehri'nin en büyük hastanelerinden El Şifa'da çalışan bir doktor, hastanenin bulunduğu bölgede elektriğin 6 saat süreyle verildiğini, takip eden 6 saat de kesildiğini; ancak şimdilik sorun yaşamadıklarını belirtti. Hastanenin jeneratörü bulunduğunu söyleyen doktor, ancak jeneratörlerin benzinle çalıştığını hatırlattı ve ''Elbette, yakıt bitince durum ne olur, onu düşünmek bile istemiyorum'' dedi.

Gazze'deki hastanelerde tüm doktorların izinleri kaldırıldı. Sağlık bakanlığı, ''olağanüstü durum'' ilan ettiği için, hastanelerde normal hastalara bakılmıyor, sadece yoğun bakımdaki hastaların tedavisi sürdürülüyor. Hastanelerin tüm yatakları boşaltılmış durumda ve olası bir operasyona karşı hazır bekleniyor.Kategori : DÜNYA