Hizbullah ile MİT ilişkisi ortaya çıktı

Hizbullah ile MİT ilişkisi ortaya çıktı
Hizbullah'ın ABD'de çözülen bilgisayar kayıtlarından Hizbullah-MİT ilişkileri de çıktı.Abone olHizbullah'ın ABD'de çözülen bilgisayar kayıtlarından Hizbullah-MİT ilişkileri de çıktı. Dönemin istihbaratçısı Hanefi Avcı'nın adı da kayıtlarda yeraldı..

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nın Amerika'da IBM laboratuarlarında çözdürdüğü hasarlı Hizbullah disklerinden edinilen bilgilerde Edirne Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın da adına rastlandı. Hizbullah belgelerine göre Hanefi Avcı 1990'da Diyarbakır İstihbarat Şube Müdürü ik kum havuzu kumu en, Hizbullahçı olduğu daha sonra ortaya çıkan Dicle Üniversitesi Sekreteri İbrahim Sarı'ı ile irtibata geçerek üniversitenin telefon trafiğini izlemek ve dinlemek için yardım almış.

HİZBULLAH'I MİT KULLANDI
Hard disklerden elde edilen bilgiye göre, MİT, Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu'nun çok güvendiği, aynı zamanda örgütün gizli kasası olduğu iddia edilen İbrahim Sarı ile ilişkiye geçti. MİT, İbrahim Sarı üniversitenin sekreteri olduğu için öğrenciler hakkında çok rahat bilgi alıyordu. Bir müddet sonra Sarı'ya MİT adına çalışma teklifi yapıldı. MİT'in çalışma teklifini kabul eden Sarı, bir çok Hizbullah üyesini de kazandırdı.

CESEDİ BUZDOLABINDAN ÇIKTI
Örgüt lideri Hüseyin Velioğlu Sarı'nın MİT'le çalışmasını duyunca "davaya ihanet" suçlamasıyla kaçırıp sorguladı. 4 saatlik video kasetteki sorgulamasında bir çok konuda konuşan Sarı, sorgusunda MİT'le ilişkilerini tüm detaylarıyla açıkladı. Sarı, daha sonra öldürüldü. Sarı'nın cesedi eski bir buzdolabı içinde bulundu.

SANTRALA BÖCEK KOYMUŞLAR
Sarı sorgusunda Avcı ile ilişkisini şöyle anlatıyor: "Hanefi Avcı telefon etti. 'Sizin santralde kimse var mıdır' diye. Ben de orada en yetkili Nezir Usta dedim. 'Onunla bir diyalog kurabilirmiyiz' dedi. 'Araştırayım' dedim. Ben tekrar Hanefi beyi aradım. 'Ağabey bu adam namazında niyazında bir adam, yapılacak işe göre tavır koyabilir' dedim. 'Bize adam lazım değil, sizin santral ayrı bir santral olduğu için PTT'den takip edemiyoruz. Bir cihaz yerleştirmemiz lazım' dedi. Nezir ustayı çağırdım. Hanefi Avcı iki polisle gelerek santrale baktı. Odada ben yoktum, ne konuştular bilmiyorum."

Kaynak:

Kategori : GÜNCEL