HSYK’da bugün seçim var

HSYK’da bugün seçim var
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Yargıtay ve Danıştay’a üye seçimi gündemiyle bugün toplanacak.Abone ol

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) bugünkü toplantısında, Yargıtay’daki 23, Danıştay’daki 9 boş üyelik için seçim yapılacak. Adalet Bakanının başkanlık başkanlık yaptığı kurul Adalet Bakanlığı Müsteşarı, 3’ü Yargıtay, 2’si Danıştay ol ניתוח מיני מעקף קיבה בטורקיה mak üzere 7 üyeden oluşuyor.

HSYK’nın 20 Mart Salı günkü toplantısına Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga katılmamıştı. Kurulun 22 Mart Perşembe günü yapılan toplantısına da Kasırga, sağlık sorunlarıyla ilgili hastane sevki alarak katılmamış, yerine de müsteşar yardımcısı görevlendirmemişti.

HSYK, bu durumu bir tutanakla tespit ederek, Kasırga hakkında “disiplin ve cezai yönden gereğinin takdiri ve ifası” istemiyle Yargıtay Birinci Başkanlığı’na başvurmuştu. Yargıtay Birinci Başkanlığı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı hakkında soruşturma yapılmasının Adalet Bakanı’nın istemine bağlı olduğuna ilişkin yasa hükmü uyarınca, dosyayı Adalet Bakanlığı’na göndermişti.

Adalet Bakanı Çiçek ve Kasırga, HSYK’nın 27 Mart’taki bir sonraki toplantısına katılmıştı. Kurul, Yargıtay ve Danıştay’a üye seçiminin 15 Nisan Pazar günü yapılmasını kararlaştırmıştı.

Cemil Çiçek’in, Kurul toplantısına katılmaması halinde yerine HSYK’nın en kıdemli yedek üyesinin katılımı ile Kurul gündem maddelerini görüşebiliyor.Kategori : GÜNCEL