Erdoğan MEDYAYA ÇATTI

Erdoğan MEDYAYA ÇATTI
Başbakan Erdoğan, medyaya ve muhalefete sert mesajlar yolladı!Abone ol

Başbakan Tayyip Erdoğan, medyaya yine gözdağı vermeye çalıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili haberlere tepki gösteren Erdoğan, "Hangi dosya, hangi talebiniz geri çevrildi diye bu haberleri yapıyorsunuz? Bunları açıklayacağım günler yaklaşıyor" dedi.

Kastamonu'nda dün çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılan Erdoğan, Nasrullah Meydanı'nda halka seslendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la ilgili iddialara değinen Erdoğan, şöyle konuştu: "Hortumcular rahatsız oldukları için feryat ediyorlar. Hani bazı gazetelerde haberler duyuyorsunuz ya. Bu haberleri yapan gazetelere tekrar hatırlatıyorum: Bu haberleri yapmanızın gerçek sebebini açıklayacağım günler yaklaşıyor. Bunu açıklayacağım. Benim İstanbul Belediye Başkanıma yönelik yapmış olduğunuz bu olayla karin estetigi fiyatlari rın arkasında nelerin yattığını da çok iyi biliyorum. Bunu da açıklayacağım. O zaman millet zaten sizi yerleştireceği yeri çok iyi biliyor. Kendi menfaatlerinizin, gayrimeşru menfaatlerinizin önü kesildi diye bu haberleri yaptığınızı millete anlatacağım. Hangi dosya, hangi talebiniz geri çevrildi diye bu haberleri yapıyorsunuz? Bunlar çıkacak meydana."
Bütün ihalelerin devlet ve belediyeler tarafından yapıldığını belirten Erdoğan, Kadir Topbaş'ı şöyle savundu:


'Biz o anı bekliyoruz'
"Binlerce, on binlerce ihale yapılıyor. Hatta onların içerisinde hatalar da olabilir. Ama kalkıp da sadece 'Menfaatlerimiz kesiliyor, hortumlarımız kesiliyor' diye belli bir yere odaklama yaparsanız bize bunları açıklamak düşer ve onu yapacağız. Ama, bir meyve hamken yenilmez, yazıktır. Süresi geçtikten sonra da yenmez, çürüktür. Ya tam olduğu anda alacaksınız ki, tadına eresiniz. Biz o anı bekliyoruz. O an geldiği zaman onu da açıklayacağız. Bu ülkeye zarar vermeye kimsenin hakkı yok. O eski alışkanlıklardan artık vazgeçin. Kazanırken, adil kazanın. Kazanırken, kanaat sahibi olun. Öyle 1'e 100, 1'e 50... Bu tür kazanma devirleri bitmiştir."
Kongreye girişte gazetecilere zorluk çıkarılması dikkat çekti. Sarı basın kartı taşımalarına karşın isimleri Kastamonu Valiliği'nin basın listesinde yer almayan gazetecilerden ek bir kimlik daha istendi. Yaşanan tartışmaların ardından başbakanlık korumalarının müdahalesiyle gazeteciler içeriye alındı.

Yağ kuyruğu hatırlatması
Erdoğan, isim vermeden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e de yüklendi. Erdoğan, "Bunların zamanında Sana yağ, kuyrukları vardı. Anam gönderirdi kuyruklarda saatlerce beklerdik, şimdi kurusıkı atıyorlar" dedi. İktidarlarına yönelik yolsuzluk suçlamaları konusunda da Erdoğan, "Yolsuzluk varsa yargıya dayalı belge getirir koyarsın. İftira atarsan bu siyasetçiye yakışmaz" diye konuştu.
'Merkez'e de çattı
Başbakan, dün Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin evsahipliğinde 'The Glocal Forum' tarafından düzenlenen 5. Glokalizasyon Konferansı'nın açılışındaki konuşmasında ise 'merkeziyetçilikten' yakındı. Merkeziyetçi devlet geleneği ve bunun ürettiği zihni yapıyı değiştirmenin hiç de kolay olmadığını söyleyen Erdoğan, yerel yönetimlerin sistem içindeki ağırlığının artırılması yönündeki gayretlerin bugüne kadar neticeye ulaşmasını, bu zihniyetin engellediğini savunarak, "Merkeziyetçi gelenekten kaynaklanan bu zihni yapı içinde yerel yönetimlere, dolayısıyla halka hep şüpheyle bakılmıştır. Zaten demokrasiye geçiş sürecinin sıkıntısı da buradadır" diye konuştu.

Kaynak : RadikalKategori : POLİTİKA