Evoranın aşkı hissettiği yer!

  • Ana Sayfa
  • Evoranın aşkı hissettiği yer!
Evoranın aşkı hissettiği yer!
Müzik dünyasının çıplak ayaklı yıldızı Türkiye ve Kıbrıs'ta.. Evora aşkı bakın nerede hissediyor.Abone ol

Müzik dünyasının çıplak ayaklı efsane vokali, heybeti, duygusal şarkıları ,görkemi, ışığı ve tüm renkleriyle yepyeni albümü ROGAMAR'ın Avrupa turnesi kapsamında Türkiye ve KKTC turnesi'nde! 1988 yılında De Silva isimli genç bir Fransız"ın teklifiyle Paris"e gidip “La Diva aux Pieds Nus” (Yalınayaklı Diva) isimli albümü kaydettiğinden beri tüm dünyada efsane haline gelen Cesaria Evora, 1995 yılında ilk kez Grammy adaylığına gösterildiğinden beri en çok satan isimlerden biri olmaya devam ederken Grammy dahil olmak üzere ödüllere doymayan diva bir kez daha Türk dinleyicileriyle buluşuyor!

Evora, aşkı iki ülkede hissetttiğini söylerken, bu ülkelerin başında Türkiye'nin yeraldığını belirtiyor. Evora'nın aşkı hissettiği ikincü ülke ise İtalya.

60 yaşında bir dünya starı haline gelen Cesaria Evora yıllara meydan okuyor..Daha önce Türkiye de dahil olmak üzere gittiği her ülkede konse gastriki bypass ameliyatı rleri kapalı gişe olan Cesaria Evora ROGAMAR turnesi ile herkesi kendine tekrar hayran bırakacak!

CESARIA EVORA HAKKINDA!

Cesaria Evora 27 ağustos 1941 yılında Mindelo"da (Cape Verde) dünyaya geldi. Alkolik babasının ölümünden sonra annesi fakirlikten dolayı Evora"yı yetimhaneye vermesiyle, sanatçının müzikal kariyeri yetimler korosunda şarkı söylemesiyle başladı. Onüç yaşında korodan ayrılan sanatçı , Eduardo isimli bir gemiciyle büyük aşk yaşadı. Ardından kendini yerel barlarda şarkı söylerken bulan sanatçı, aynı zamanda mornalar; diğer bir değişle birçeşit ulusal blues diyebileceğimiz şarkılar seslendirmeye başladı ve bu alanda kendini yetiştirdi.

1973 yılında Cape Verde adasının Portekiz kolonisinden çıkıp özgürlüğünü kazanmasından sonra popüler olmaya başlayan sanatçı, özellikle yüksek sosyetenin kabulünü kazandı. Buna rağmen köklerinden hiçbir zaman kopmayan sanatçı açlığın ve sefaletin ne olduğunu iyi bildiğinden bunu şarkılarına da yansıttı.

Bu dönemden sonra on karanlık yılını kendi kaderini ve ailevi ilişkilerini sorgulamakla geçirdi. 47 yaşına kadar adını kimsenin duymadığı Cesaria Evora (arkadaşlarının deyimiyle "Cize") 1988 yılında De Silva isimli genç bir Fransız"ın teklifiyle Paris"e gidip “La Diva aux Pieds Nus” (Yalınayaklı Diva) isimli albümü kaydetti.. Albümün kendi toplumu tarafından oldukça beğenilmesinden sonra, sanatçının bir diğer albümü “Miss Perfumado” 200.000 kopya sattı ve sanatçıya uluslararası bir şöhret kazandırdı. Fransız basını uzun süre sanatçıyı Billy Holiday, Edit Piaf gibi sanatçılarla karşılaştırdı.

1994 yılında “Sodade, les plus belles mornas de Cesaria” isimli toplama albümünü piyasaya süren sanatçı aynı yıl içinde içkiyi bırakma kararı aldı. 1995 yılında albüm satışlarından dolayı Grammy Müzik Ödüllerine aday gösterildi. “Cesaria” isimli albümünden sonra dünyanın dört bir yanında konserler vermeye başlayan sanatçı, 1997 yılından sonra “Cabo Verde”, “Mar Azul” gibi albümleri yayınlar.

1998 yılında Havana"da bir grup Küba"lı ve Brezilya"lı sanatçıyla “Cafe Atlantico” isimli albümünü kaydeder. Sanatçı 60 yaşına geldiğinde artık bir dünya starıdır. Paris"te kendisine bir stüdyo kuran sanatçı 60"a yakın müzisyenle uzun süre çalışmanın meyvesi olan “Sao Vincente Di Longe” albümü başarıyla yayınlanır. Albümdeki iki şarkı “Linda Mimoza” ve “Negue” Küba"da, “Regresso” ise Brezilya"da kaydedildi.

Sonraki yıllarda Dünya"yı dolaşıp aralarında Türkiye"nin de bulunduğu ülkelerde yüzlerce konser veren Evora, pek çok ödül aldı. 2003"yılında Güncel Dünya Müziği kategorisinde “Aşkın Sesi (Voz d'amor)” adlı albümüyle aldığı Grammy ödülü bunlardan biri. Çıplak ayaklı diva olarak anılan sanatçı için bu ödüllerin belki en anlamlısı ülkesi tarafından verilen “Kültür Elçisi” ünvanıdır. Bugün 65 yaşında olan ve her şarkısı milyonlarca kişi tarafından dinlenen sanatçı, hayat verdiği hüzünlü şarkılarla tanınıyor. Şarkıları, Portekiz Fado'larından Küba ve Afrika müziklerine uzanan geniş bir yelpazeyi yansıtıyor.Kategori : MAGAZİN