Arif Mardin son yolculuğunda

Arif Mardin son yolculuğunda
12 Grammy Ödülü sahibi Arif Mardin için Teşvikiye Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.Abone ol

Zincirlikuyu Mezarlığı morgundan Teşvikiye Camii'ne getirilen Mardin'in cenazesinin önüne siyah-beyaz fotoğrafı ile üzerinde ''Latife'' ve ''Liliş'' yazılı çiçekler konuldu. Ayrıca çiçeklerden yapılmış ve üzerinde bir porte ve notaların bulunduğu ''B.M'' yazılı pano da dikkat çekti.

Cami avlusunda Mardin'in kız kardeşi Betül Mardin, eşi Latife Mardin, çocukları Julie ve Joe Mardin, Nazan Joffre taziyeleri kabul ettiler. Mardin'in ailesine taziyesini sunan AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisinin eski Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı olduğunu hatırlatarak, Arif Mardin ile New York'tan dost olduklarını ve ayrıca bir hayranı olduğunu söyledi. Egemen Bağış, ''Başbakanımızın taziyelerini getirdim. Mardin, Türkiye'yi dünyada kültür ve san diş implantları at alanında çok iyi tanıtan bir kültür elçimizdi. Eski bir New Yorklu yakını ve bir İstanbul Milletvekili olarak Türkiye'yi tanıtmış kültür elçisinin cenazesinde bulunmak benim görevimdi'' dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Arif Mardin ile sağlığında tanışmadığını, ancak kendisini tanımak istediğini belirterek, ''Çok acı bir kayıp. Türkiye'yi çok iyi temsil etmiş bir barış elçisi. Kendi gayretiyle ulaştığı bir zirve var. Gençlere çok iyi bir örnek'' diye konuştu. Topbaş, bir gazetecinin, ''Arif Mardin'in isminin bir yere verilmesi söz konusu mu?'' sorusuna karşılık, bu konunun daha ileride düşünülebileceğini, böyle insanların nadir yetiştiğini ve boşluğunun da doldurulamayacağını söyledi.

Müzisyen Garo Mafyan ise Arif Mardin'in adının yaşatılması gerektiğini dile getirerek, bir Arif Mardin konservatuvarı kurulabileceğini, oradan yetişen öğrencilerin onun adını her zaman yaşatacaklarını kaydetti.

''BEE GEES''İN SOLİSTİ ROBİN GİBB
Arif Mardin'in birlikte çalıştığı müzik grubu ''Bee Gees''in solistlerinden Robin Gibb de eşi Dwina Gibb ile katıldığı cenaze töreninde Mardin'in ailesine taziyelerini sundu. Gibb, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mardin ile 30 yıl birlikte çalıştıklarını belirtti. New York'ta tanıştığı Mardin'le ilk albümlerini de yaptıklarını anlatan Robin Gibb, ''Müzik endüstrisi çok büyük bir insanı yitirdi. Centilmen bir insandı ve biz eskisi gibi dosttuk'' dedi. Arif Mardin'in kızı Nazan Joffre ise Türkiye'nin ve dünyanın babasını sadece müziği için değil, iyi kalpliliği için de sevdiğini dile getirerek, ''Onu çok özleyeceğiz. Türkiye, dünya ve ailemiz için çok büyük bir kayıp'' diye konuştu. Babasının, ölümünden önce kardeşi Joe ile bir albüm hazırladığını da ifade eden Joffre, o albümde Arif Mardin'in bestelerinin ve aranjmanlarının başta Bette Midler ve Chaka Khan olmak üzere, çalıştığı ünlü sanatçılarca seslendirileceğini ve bu albümün 1-2 ay içinde piyasaya çıkacağını bildirdi. Cenaze namazında, Bee Gees'in solisti Robin Gibb'in de Joe Mardin, Egemen Bağış ve Kadir Topbaş ile saf tuttuğu, eşi Dwina Gibb'in de cami avlusunda başını örttüğü görüldü. Namazın ardından Arif Mardin'in omuzlar üzerine alınan cenazesi, defnedileceği Karacaahmet Mezarlığına götürülmek üzere cenaze aracına konuldu.

Cenaze törenine, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'', ''Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'' ve ''To My Belowed Brother Arif Love Quincy'' yazılı çelenkler de dikkat çekti. Törene, Arif Mardin'in ailesinin yanı sıra İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Şakir Eczacıbaşı, ünlü orkestra şefi Gürer Aykal, tiyatro sanatçısı Haldun Dormen, yazar Yaşar Kemal'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.Kategori : MAGAZİN