Eu almak isteyenler panikte

Eu almak isteyenler panikte
Avrupa Birliği alan adı olarak bilinen '.eu' uzantılı adresler kapışılıyor. Ünlü isimler alındı.Abone ol

Avrupa Birliği'nde (AB) kullanılacak ''.eu'' alan adları için 2 milyonu aşkın kayıt yapıldı.

Merkezi Brüksel'de bulunan, AB alan adının yönetimiyle yetkilendirilen ve kar amacı gütmeyen EURid'den yapılan açıklamada, ''.eu'' alan adının tüm vatandaşların kullanımına açıldığı nisan ayından bu yana yoğun ilgiyle karşılaştığı kaydedilerek, sadece Almanya'dan 631 bin 12, İngiltere'den 373 bin 798 ve Hollanda'dan 237 bin 259 kayıt yapıldığı bildirildi. Bu durumda ''.eu'' uzantılı kayıtlı internet adresleri, Hollanda'yı temsil eden alan adı ''.nl''yi geride bırakarak Almanya'yı temsil eden ''.de'' ve İngiltere'yi temsil eden ''.uk''nin ardından Avrupa'da üçüncü sıraya yerleşti.

EURid'den verilen bilgiye göre ''.eu'' alan adları dünya genelinde ise yaygın şekilde kullanılan ''.info'', ''.org'', ''.net'' ve ''.com''un ardından 7. sırada bulunuyor. AB Komisyonu tarafından alan adlarının yönetimi için yetkilendirilen EURid'in Genel Müdürü Marc Van Wesemael, tüm AB vatandaşlarının başvurusuna açıldıkları nisan ayından itibaren yoğun ilgiyle karşılaşacaklarını tahmin ettiklerini belirterek, ''Fakat bu kadar yüksek rakamlara ulaşacağımızı beklemiyorduk. Tüm Avrupa ülkelerinin internette Avrupa kimliğine sahip çıkmasını prefabrik ev fiyatları memnuniyetle karşıladık'' dedi.

AB uygulamasına göre, ''.eu'' alan adı başvuruları, AB Komisyonu tarafından seçilmiş, merkezi Brüksel'de bulunan bir sivil toplum örgütü olan ''EURid'' isimli kuruma yapılıyor ve ''.eu'' alan kayıt işlemleri 3 aşamada tamamlanıyor. İlk aşama ''Sunrise I'' süreci 7 Aralık 2005'te başladı ve 6 Şubat 2006'da son buldu. Bu süre içinde kamu kurumları (public body) ve markalar (trademark) ile coğrafi bölge temsilcileri (geographical indignation) veya köken adı temsilcileri (denomination of origin) tanıtıcı sahipleri başvuruda bulunabiliyordu. İkinci aşama ''Sunrise II'' 7 Şubat 2006'dan 6 Nisan 2006'ya kadar devam etti. Bu süre içinde, ilk aşamaya ek olarak, AB üyesi ülkelerin ulusal yasalarında tanımlanan hakların sahipleri başvurabiliyordu. Bu sürecin de son bulmasının ardından, 7 Nisan 2006 tarihinden itibaren, alınmamış adresler için isteyenler, AB ikametli olmak koşuluyla başvuru yapabiliyor.

SİYASETÇİLER VE SANATÇILARIN İSİMLERİNİ KAPMA YARIŞI
Bu arada ''.eu'' uzantılı alan adının AB'de ikameti bulunan herkese açılmasıyla birlikte bazıları, siyasetçiler ve sanatçılar başta olmak üzere Türkiye'deki ünlü kişilerin isimlerini kapma yarışına girdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini içeren ''www.receptayyiperdogan.eu'' internet adresi, ikameti Almanya'da gözüken bir kişi tarafından 7 nisanda kaydedilirken, ''www.tayyiperdogan.eu'' ve ''www.erdogan.eu'' gibi diğer muhtemel adresler, yine aynı tarihte Almanya ve İngiltere'den farklı kişilerce ele geçirildi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül (www.abdullahgul.eu), CHP Genel Başkanı Deniz Baykal (www.denizbaykal.eu) ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel (www.suleymandemirel.eu), bu çevrelerin kaydettikleri diğer ünlü siyasetçiler oldu. AK Parti ve CHP'nin ''.eu'' uzantılı internet adresleri de Almanya'dan farklı kişilerce yine bireysel başvuru için ilk gün olan 7 nisanda kaydedildi.

Daha sonra yüksek fiyata satabilmek için sanatçıların isimlerine de ilgi gösterenler, Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Sezen Aksu, Gülben Ergen, Seda Sayan, Mahsun Kırmızıgül, Tarkan, Alişan ve Mustafa Sandal'ın internet adreslerini kapattı. Türkiye'nin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Kayseri, Samsun, Erzurum ve Trabzon gibi tüm önde gelen şehirlerinin ''.eu'' uzantılı internet adresleri de kaydedildi ya da kayıt işlemleri başlatıldı.

4 BÜYÜKLER İÇİN MÜCADELE
EURid'den edinilen bilgiye göre 4 büyükler olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un AB internet adresini almak isteyenler birbirleriyle mücadeleye girince, şimdiye dek sonuç alamadı. Tüm kulüpler için genelde aynı kişiler yarışırken, ''galatasaray.eu'' adresine, 6 şubat-6 nisan arasındaki ''Sunrise II'' döneminde 3 başvuru yapıldı. Galatasaray'ın AB internet adresinin kullanım hakkı için 6 şubatta Almanya'dan başvuran Zehra Kalkan ile 16 şubatta yine Almanya'dan Galatasaray Europe GmbH adına başvuran Erol Gerçekler, EURid tarafından reddedildi. Yine ''Galatasaray Limited'' şirketi adına 3 mayısta İngiltere'den başvuran Rıfkı Yaprakçı'nın talebi halen inceleniyor. Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın AB internet adresleri için de Zehra Kalkan ve Rıfkı Yaprakçı arasında mücadele oldu. İkameti Almanya'da gözüken Kalkan'ın başvuruları her iki adres için de reddedilirken ikameti İngiltere'de gözüken Yaprakçı'nın ''Fenerbahce Limited'' ve ''Besiktas Limited'' şirketleri adına yaptığı başvurular inceleniyor. Trabzonspor'un AB internet adresi için ilk başvuru, Almanya'da ikamet eden İsmail Balcı tarafından 16 Aralık 2005 tarihinde yapıldı. Trabzonspor kulübü adına hareket ettiği sanılan Balcı, teknik bağlantı adresi olarak Mehmet Ali Yılmaz tesislerini ve Trabzonspor'un sistem yöneticisi Emre Tekelioğlu'nu gösterdi. Balcı'nın başvurusu EURid tarafından reddedilirken, devreye yine diğer kulüplerde olduğu gibi Rıfkı Yaprakçı girdi. EURid, 3 nisanda Yaprakçı tarafından merkezi İngiltere'de bulunan Trabzonspor Limited adına yapılan başvuruyu henüz sonuçlandırmadı.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ