Sigara ses kısıklığı yapıyor

  • Ana Sayfa
  • Sigara ses kısıklığı yapıyor
Sigara ses kısıklığı yapıyor
Sigara kullananlar onbeş günden fazla ses kısıklığı yaşarlarsa mutlaka doktora gitmeliler.Abone ol

30"lu yaşlara kadar sigara kullanan birinde 15 günden uzun ses kısıklığı problemi yaşaması durumunda mutlaka bir KBB uzmanına başvurulması gerektiği belirtildi. Dört yılda bir gerçekleştirilen ve ilki Portekiz"de, ikincisi Brezilya"da yapılan Dünya Ses Kongresi"nin üçüncüsü, 19-22 Haziran tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Fuar Merkezi"nde gerçekleştirildi.

Kadınlarda da arttı
"Ses sağlığı" konusunun bütün yönleriyle ele alındığı ve bu alanda dünyanın en büyük organi havuz kumu zasyonu olan III. Dünya Ses Kongresi"ne, dünyanın çeşitli ülkelerinden 350, Türkiye"den de 150 uzman katıldı. Türkiye organizasyonunu Türk Kulak Burun Boğaz Derneği"nin üstlendiği kongre, doktorların yanı sıra, ses bilimcileri, dil ve konuşma bozuklukları uzmanları, müzik öğretmenleri / şan hocaları ve ses terapistlerine de ev sahipliği yaptı. Türk Otorinolarengoloji ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği TORL tarafından düzenlenen III. Dünya Ses Kongresi"nin Başkanlığı"nı Türk uzman Prof. Dr. Gürsel Dursun üstlendi. Türkiye Kulak Burun Boğaz Derneği Başkanı Prof. Dr. Nermin Başarer, 30"lu yaşlara kadar sigara kullanan birinde 15 günden uzun ses kısıklığı problemi yaşaması durumunda mutlaka bir KBB uzmanına başvurulması gerektiğini söyledi. Sigara karşıtı büyük bir kampanya düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Nermin Başarer, larenks (gırtlak) kanserine yakalanan hastaların yüzde 98"inin sigara tiryakisi olduğunu belirtti. Prof. Başarer, kadınlarda larenks kanserine yakalanma oranının son 30 yılda % 2"lerden % 10"lara çıktığının da altını çizdi.

Gırtlak nakli yapıyorlar
Ses cerrahisinin önde gelen uzmanlarından Dr. Albert Merati ise “İnsanlar daha çok su, daha az sigara, alkol, çay, kahve tüketirlerse seslerini daha iyi korurlar ve bize pek iş kalmaz” derken, başarılı gırtlak nakillerine imza atmış olan ABD"li cerrah Robert Lorenz de, gırtlak nakillerinin dünyada daha yeni uygulanmaya başlandığını ve gırtlak kanserinin en büyük sebebinin sigara olduğunu vurguladı. Kongreye katılan Dünya Ses Konsorsiyumu Başkanı Operatör Dr. Pais Clemente, sigaranın ses sağlığının en büyük düşmanı olduğunu ve kendi ülkesi Portekiz"de sigara içilmemesi için yaptıkları kampanyalar sonucunda sigara içme oranının yüzde 31"lerden yüzde 19"lara kadar düştüğünü belirtti.Kategori : SAĞLIK