Kansere tütün umudu

Kansere tütün umudu
Fransız biyolog Alain Tissier ve ekibi, kanseri tütünle tedavi edebilmenin yollarını arıyor.Abone ol

Atom Enerjisi Kurumu bünyesinde 2003'te kurulan Librophyt şirketinin müdürü Tissier, tütünün genetik değişime uğratıldıktan sonra kanser tedavisinde kullanılan Taxol ve Taxotere gibi bazı molekülleri üretebileceğini söyledi. Tissier, kemoterapide kullanılan bu moleküllerin ''bir organda taze çiçek ve vücutta kanser hücrelerinin yayılmasını engellemede hayati önem taşıdığını'' belirtti. Daha önce yapılan araştırmalarda, porsukağacı Toxul molekülünü doğal olarak, Taxotere'iyse ağacın başka bir molekülü olan 10 deacetylbaccatin III'ün (10 DAB III) yardımıyla üretmişti. Ancak sağlanan miktar aşırı ağaçlandırmayı gerektirecek kadar az olmuştu.

Ayrıca bazı ülkelerde neredeyse yok olan bu ağacın maliyeti yüksekti ve ağacın büyümesi için zaman gerekiyordu. Bu sebeplerle başka bir yol deneyen Tissier, bu molekülleri sigara sanayisinde kullanılmayan yabani tütünden elde etmek üzere kolları sıvadı. Kanser tedavisinde kullanılmak üzere tütünü seçme nedenini, üretmek istedikleri bazı molekülleri, daha önce aynı sınıftan bir bitkinin üretmiş olması olarak açıklayan Tissier, ayrıca tütünün bulunması kolay bir bitki olduğunu, bu nedenle de üretim maliyetinin az olduğunu ifade etti.

Laboratuvarında, porsukağacından alınan DNA örneklerini bakterilerle tütün yapraklarına aktaran Tissier, Taxotere elde etmek için gereken 10 DAB III'ün tütünden elde edilip edilemeyeceğini görmeyi bekliyor. Tissier, bu sürecin ''2-3 yıl alabileceğini'' de belirtti.Kategori : SAĞLIK