Türkiyenin 82nci vilayeti Miami

Türkiyenin 82nci vilayeti Miami
37 bin Türk ABD'li zenginlerin kenti Miami'den okyanus manzaralı havuzlu ev aldı.Abone ol

Miami furyası 1999 Marmara depremi ile başladı. 10 bin Türk yaz-kış sıcak, sorunsuz kentten ev aldı. Ardından 2001 krizi geldi. Krizlerde Miami'de ev sahibi olan Türk sayısı 30 bini buldu.

En ucuzu 150 bin dolar

Dünya sosyetesinin de gözdesi kentteki Türk evlerinin değeri 5 milyar doları aştı. Türkler'in Miami'yi mekân seçmelerinin önemli bir nedeni ise buradaki evlerin ço meme kucultme k çabuk değerlenmesi.

Türkler sihirli kentte

Magic City... Miami'nin adı bu: Sihirli Kent! Miami'nin önemli emlakçıları arasında Türkler de var. Hülya Bates onlardan biri. Bates, "Her yıl 5 bin Türk Miami'den ev alıyor" diyor. Özel garajlı, mutlaka havuzlu, bahçe içindeki evlerin kimi okyanusa nazır, kimi de Miami Nehri kıyısında.

Miami'yi kuşattık

Zenginin gurbeti, Miami oldu... Bu sıcak kentten 37 bin mülk alan Türkler, kısa sürede yüzde 100'e yakın kâr etti.

Esnaflar iflas etti

Sosyete Miami'ye taşındı. Türkiye'deki birçok lüks konut kapış kapış satılırken, gizli zenginlerimiziin sınırların ötesinde de tapu sahibi olduğu ortaya çıktı. 1999'da yaşanan ekonomik krizde, esnaflar kepenk kapatırken, Miami'deki çok sayıda evin kapısı Türkler'e açıldı. Aralarında ünlülerin de bulunduğu Türkler, Miami'de 37 bin ev aldı. Elbette Miamili Türkler'e komşu olmak sanıldığı kadar kolay değildi.

Sosyetenin gözbebeği

Yılın 8 ayını güneşli geçiren bu sıcak tatil cennetinde, fiyatların 130 bin dolardan başlayıp 1 milyon dolara kadar çıktığı öğrenildi. Dünya sosyetesinin de gözbebeği olan kentte, Türkler'e ait evlerin fiyatlarının toplamı 5 milyar doları aştı. Miami'de emlakçılık yapan Hülya Bates, yabancı ülke vatandaşlarının Miami'yi seçtiklerini belirterek, "Türkler, Miami'yi keşfetti. Ortalama her yıl 5 bin Türk, Miami'de mülk satın alıyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Kategori : GÜNCEL