KKKAnın sorumlusu kuş değil

KKKAnın sorumlusu kuş değil
Bakan Akdağ, KKKA'nın sorumlusunun itlaf edilen tavuklar olmadığını söyledi.Abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Kırım Kongo Kanamalı Ateşli Hastalığının artmasının, kuş gribi nedeniyle yapılan kanatlı itlafı ile ilgisi olduğu iddialarını desteklemeyen bir durum var'' dedi.

Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuş gribi hastalığı yüzünden tav türkiye'de saç ekimi ukların toplu olarak imha edildiği, dolayısıyla kene toplama işlevini yerine getiremediği, buna bağlı olarak da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı'nın arttığı konusundaki iddialarının doğru olmadığını söyledi. Hastalığın artmasının, kuş gribi nedeniyle yapılan kanatlı itlafı ile ilgisi olduğu iddialarını desteklemeyen bir durum bulunduğunu belirten Akdağ, şunları kaydetti:

''Türkiye'de, 2003, 2004 ve 2005 yıllarında da keneden kaynaklanan vakalar görüldü. Bilindiği gibi itlaflar, 2005 yılı sonunda yapıldı, o halde bu yıl hastalık vakalarında artış olmalıydı. Ancak, söz konusu yıllarda görülen hastalık vakalarının sayısı, bu yıl görülenlerden az değil. Hastalıkla ilgili vakaların, haziran ve temmuz aylarında artış gösterdiği, ağustos ayında hız kestiği biliniyor. Biz de şu anda hastalık konusunda birçok önlem alıyoruz. Bununla ilgili bilgileri bilimsel kurullarla birlikte, kamuoyuna birçok kez ilan ettik. Hayvanlar üzerinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, insanlar üzerindeki koruyucu önlemler konusunda da biz çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.''Kategori : GÜNCEL