MEB’de bir skandal daha

MEB’de bir skandal daha
Paskalya Yortusu’nu Müslümanların dini bayramı gibi gösteren kitaba tepkiler yağıyor.Abone ol

Hıristiyanların ve Yahudilerin dini bayramı olan Paskalya Yortusu"nu Müslümanların dini bayramıymış gibi gösteren kitaba tepkiler yağıyor.

Dün gündeme getirdiğimiz skandalla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı"ndan bir açıklama gelmezken, işkolunda örgütlü sendikalar, Milli Eğitim Bakanı Çelik"i göreve çağırdı.

Skandal kitap, bir takım halinde okullara dağıtılmış. İlköğretim 4"üncü sınıf öğrencilerine "ders kitabı ve çalışma kitabı" olarak, öğretmenlere ise öğretme kılavuzu olarak dağıtılan kitaplarda Paskalya Yortusu Müslümanların bir dini bayramı olarak gösteriliyor. Öğretme kılavuzunda öğretmenlerin konuyu nasıl işleyecekleri anlatılırken, ders kitabında Ramazan Bayramı hakkında bilgi verildikten sonra "Ramazan Bayramı dışında bildiğiniz başka bir dini bayramımız var mı?" sorusu soruluyor. Daha sonra Paskalya Yortusu anlatılıyor.

Eğitim iş kolunda örgütlü send karin estetigi fiyatlari ikalar, skandal kitapla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik"i göreve çağırdı. Kitabın biran önce toplatılarak, gelecek yıl dağıtılmasına müsaade edilmemesini isteyen sendikalar, aksi takdirde Bakanlığın bu vebalin altından kalkamayacağına vurgu yaptı.

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, gazetemizin konuyu gündeme getirerek duyarlı bir duruş sergilediğini ifade ederken, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan da, sendika yönetim kurulunda konuyu görüşeceklerini ve Bakanlık nezdinde ilgili girişimlerde bulunacaklarını açıkladı. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise, misyonerlerin, değişik toplantılar adı altında illegal olarak yaptıklarının ders kitaplarına konularak legalmiş gibi gösterilmeye çalışıldığını söyledi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, skandal kitabın biran önce toplatılıp, önümüzdeki eğit ve öğretim yılında dağıtılmasına kesinlikle izin verilmemesini istedi. Sendika olarak bu skandalı masaya yatıracaklarını açıklayan Özcan, bir başkasının kültürünü kendi çocuklarımıza enjekte eden bu girişimleri Bakanlık nezdinde gündeme getirerek kamuoyu oluşturacaklarını belirtti. Konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade eden Özcan, "Arkadaşlarımızla bu konuyu istişare edeceğiz.

Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Çözülmediği yerde bize düşen demokratik haklar ne olursa bunları sonuna kadar kullanmaya kararlıyız" dedi.
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Talim Terbiye Kurulu Başkanı"nı göreve çağırarak, "Satır satır incelemediğiniz kitapların okullarda çocuklara okutulmasına izin vermeyin" diye konuştu.

Gelecek yıl da bu kitapların çocuklara dağıtılması durumunda Bakanlığın bu sorumluluğun altından kalkamayacağına vurgu yapan Gündoğdu, misyonerlerin vapurda, trende, otobüste, yolda İncil dağıtarak, belli toplantılar adı altında illegal olarak yapmak istediklerinin bu kitaplarla legalmiş gibi yutturulmak istendiğinin altını çizen Gündoğdu, "Kimsenin, Müslüman çocuklarına dini bayramlar takdim edilirken bizimle yakından uzaktan bir alakası olmayan Paskalya Yortusu"nu da ekleme edepsizliğini göstermemesi lazım" eleştirisinde bulundu.

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı ise, bu skandal kitabın hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı"nın AB sevdası uğruna yaptığı reformların bir sonucu olduğunu söyledi. "AB sevdası uğruna her türlü reformlara cevaz veriliyor" diyen Avcı, tazecik beyinlere Hıristiyanlığı enjekte eden bu kitabın çocuklara okutulmasına fırsat veren sorumlular hakkında gerekli işlemlerin biran önce yapılmasını istedi. Gazetemizin, konuyu gündeme getirerek duyarlı bir duruş sergilediği kaydeden Avcı, sendika olarak bugünden itibaren harekete geçeceklerini açıkladı. Avcı, "İl başkanlarımız bu ve benzeri uygulamaları protesto etmek için Bakanlığa faks çekeceklerdir" diye konuştu.Haber:SADETTİN İNANKaynak:Milli GazeteKategori : GÜNCEL