Şelaleler kenti Rize

Şelaleler kenti Rize
Rize alternatif turizm atağına hazırlanıyor. Baş kahramanı da şelaleleri.Abone ol

Rize, yeşillikler içindeki uzanan vadilerinde ve yaylalarında barındırdığı doğa harikası şelaleleriyle, alternatif turizm arayışında olanlara seçenekler sunuyor.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi ile Ayder Yaylası arasında bulunan Tar Deresi vadisindeki birçok küçük düşümlü şelalenin yanı sıra, 250 metre yükseklikten akan Bulut Şelalesi, seyir zevkine doyum olmayan görüntü sergiliyor. Bölgenin doğal süsü olma özelliği taşıyan ve ilçe merkezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta olan şelaleye, yürüyerek gitmek mümkün. Çamlışemşin'in Palovit Yaylasında bulunan ve yeşillikler arasında 15 gastriki bypass ameliyatı metre yükseklikten akan Palovit Şelalesi, Kalkandere'deki 16 metrelik Vandri Şelalesi, İkizdere'deki 15 metrelik Manle ile 20 metrelik Cimil şelaleleri, Rize'ye gelenlerin mutlaka görmek istediği yerler arasında yer alıyor. Yine Çayeli ilçesindeki Ağaran Şelalesi ile İkizdere'deki Gelintülü Şelalesi, görülmeye değer şelaleler arasında bulunuyor.

ŞELALELER CAZİP HALE GETİRİLECEK
Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeşilin her tonunun görülebildiği Rize'yi alternatif turizm açısından cazip hale getirmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Rize'de kum, deniz ve güneş turizminin dışında oldukça fazla alternatif turizm olanağı bulunduğunu ifade eden Hocaoğlu, ''Rize sahip olduğu yaylaları, Kaçkar Dağları'nda 2200 metreden sonra görülebilen 100'ün üzerinde buzul Gölü, dünyaca ünlü Ayder Kaplıcaları gibi ılıca ve kaplıcaları ve şelaleleriyle alternatif turizm açısından oldukça zengin potansiyele sahiptir'' dedi. Rize'ye gelen her turistin kendisine uygun bir aktivite bulabileceğini kaydeden Hocaoğlu, ''İlimizde bulunan ancak henüz yeterince keşfedilemeyen şelaleler, su ile yeşilin buluştuğu ve insanlara doğa ile buluşma imkanı veren yerlerdendir. Bu alanlarda düzenlenen günübirlik doğa yürüyüşleriyle insanlar, şehrin stresli yaşamından uzaklaşabilmektedir'' diye konuştu.

Rize'de oldukça fazla bulunan şelaleleri daha cazip hale getirmek için bazı çalışmalar yaptıklarını belirten Hocaoğlu, ''Bu yerlerde doğayı tahrip etmeden ahşap yapılar yaparak, gelen insanların daha fazla vakit geçirebilmelerinin olanaklarını araştırıyoruz'' dedi. Hocaoğlu, Rize'yi geçen yıl 430 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini de kaydederek, ''Geçen yıl ilimizi ziyaret edenlerin 55 bini yabancı turistti.

İlimiz Gürcistan, İngiltere, Fransa, İsrail, Azerbaycan vatandaşları başta olmak üzere 40'ın üzerinde ülke vatandaşı tarafından ziyaret edildi. Bu yıl en azından geçen yılın rakamlarının üstüne çıkmayı hedefliyoruz'' dedi.Kategori : GÜNCEL