Özel okul desteği seneye kaldı

  • Ana Sayfa
  • Özel okul desteği seneye kaldı
Özel okul desteği seneye kaldı
Yasalaşamayan 'Özel Öğretim Kurumları Kanunu Tasarısı umutları seneye taşıdı.Abone ol

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edilen ''Özel Öğretim Kurumları Kanunu Tasarısı''nın Genel Kurul'da görüşülmediği için henüz kanunlaşmadığı, bu nedenle velilere eğitim desteğinin, ancak 2007-2008 eğitim-öğretim yılını kapsayacağı bildirildi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi ve AK Parti Osmaniye Milletvekili Mehmet Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özel okul öğrenci velilerini önemli ölçüde rahatlatacak tasarının TBMM Genel Kurulu'nda beklediğini, ancak parlamento mini gastrik bypass nun tatile girmesi nedeniyle kanunlaşmasının zaman alacağını belirtti. Sarı, tasarı kanunlaştığında, özel okullarda öğrenim gören öğrencilere, her ders yılı için öğrenci başına belirlenen ücretlerin yarısını geçmemek üzere azami 1000 YTL tutarında devlet yardımı yapılacağını vurguladı. Uygulamanın olumlu sonuçlarını göreceklerine inandığını belirten Sarı, ''bazı çevreler tarafından eleştiri konusu yapılsa da halkın çok büyük bölümünün bu tasarının kanunlaşmasını beklemesi, bunun önemini ortaya koyuyor'' dedi.

Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Rüstem Eyüboğlu ise tasarıyı desteklediklerini, bir öğrencinin devlete maliyeti dikkate aldığında özel okullara verilen desteğin öneminin daha iyi anlaşılacağını ifade etti. Tasarının, dershanelerde olduğu gibi özel okullarda da KDV oranının düşürülmesi başta olmak üzere birçok konuyu kapsadığını belirten Eyüboğlu, ''tasarıda yer alan devlet desteği, veliyi önemli ölçüde rahatlatacak'' dedi.

BANKALARIN EĞİTİM KREDİSİ
Tasarının kanunlaşması beklenirken, bankaların hemen hemen tamamının 24 aya varan vadelerle uyguladığı ''Eğitim Kredisi'' de ilgi görüyor. İş Bankası Genel Müdürlüğü Bireysel Bankacılık Hizmetleri departmanı kayıtlarına göre, eğitim kredisi ve eğitim ek hesabı, özel okul velileri tarafından düşük faiz avantajı nedeniyle cazip bulunuyor. Eğitim Kredisi, öğrencilerin özel okul, üniversite, dershane gibi eğitim giderlerinin finansmanında kullanılabiliyor. Eğitim kredisinde öğrenci kayıt belgesi veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarı okul hesabına aktarılabiliyor ya da fatura karşılığı kredi nakden ödenebiliyor. Aylık yüzde 2,45 faizli tüketici kredisine karşı daha cazip görülen eğitim kredisinin başka ihtiyaçlarda kullanılmaması için protokol yapılıyor. Veli, çocuğunun okul faturasını ibraz etmediği takdirde, okul ücreti özel okul hesabına aktarılıyor.Kategori : GÜNCEL