Arınçtan Erdoğana destek

Arınçtan Erdoğana destek
TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye'de seçilme yaşının 25'e indirilmesi gerektiğini söyledi.Abone ol

TBMM Başkanı Bülent Arınç, bir Anayasa değişikliğiyle Türkiye'de seçilme yaşının 25'e indirilmesi gerektiğini söyledi.

AB Parlamento Başkanları Toplantısı için Kopenhag'ta bulunan Arınç, temaslarının son gününde basın mensuplarıyla Büyükelçilik Konutunda kahvaltıda bir araya geldi.

Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilme yaşının 25'e indirilmesiyle ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine, bu konuyu daha önce gündeme getirdiğini belirtti. Arınç, “Seçme yaşı 18, seçilme yaşı 30 olarak kalmıştır. Bu konu daha önce 2 defa Meclis'e gelmesine rağmen gerekli oy sayısı halı yıkama programı sağlanamamıştı. Bir Anayasa değişikliğiyle Türkiye'de seçilme yaşı 25'e indirilmelidir. Bu konuda geç kalınmadığını düşünüyorum.” dedi.

Yurtdışındaki Türklerin oy kullanmalarıyla ilgili bir soruya da Arınç, bu konuda geçtiğimiz yıllarda çalışmalar yapıldığını, bazı seçeneklerin denendiğini ifade etti. Ancak bunların gerek güvenlik, gerekse o ülke ile Türkiye'nin mevzuatlarından kaynaklanan sıkıntılar dolayısıyla hayata geçirilemediğini belirtti.

AB Parlamento Başkanları toplantısı konusunda da bilgi veren TBMM Başkanı Arınç, toplantının son derece yararlı olduğunu, Avrupa'nın geleceği ve bu konuda parlamentoların oynayabileceği rol konularında çok yararlı görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi. Arınç, şöyle devam etti:

“Toplantıda ülkemizin, AB'nin geleceği, birliğe üyeliğimiz süreci, Türkiye'nin büyük önem verdiği 'Medeniyetlerarası Diyalog” ve diğer konularda görüşlerimizi ortaya koyduk. AB ile müzakereleri fiilen başlamış olan Türkiye'nin Meclis Başkanı olarak, Avrupa'nın geleceğine ilişkin düşüncelerimizi meslektaşlarımla paylaştım. Bu bağlamda özellikle karikatür krizinden sonra AB'nin geleceği ve diğer ülkelerle ilişkileri için yeni bir vizyon ve bakış açısı belirlemesinin zorunlu olduğunun altını çizdik.”

Türkiye'nin müzakere sürecini başarıyla sürdürdüğünü ifade eden Bülent Arınç, “Zaman zaman sorunlarla karşılaşılması mümkün. Her ülke üyelik sürecinde bu tür sorunlarla karşılaşmıştır. Son 3-4 yılda yapılan büyük reformlarla Türkiye fiilen müzakerelere başlamış bir ülkedir ve tam üye olacak müzakereleri yürütmektedir” diye konuştu.

Türkiye'nin bazı tezlerinde haklı olduğunu söyleyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müzakerelerin kesilmesi umarım söz konusu olmaz. Hiç kimsenin başına gelmemiş olay Türkiye'nin başına gelecek değil. Biz karşımıza çıkan bu zorlukları aşacağız. AB'ye tam üyelik hedefi doğrultusunda yolumuza devam edeceğiz.”
TBMM Başkanı Arınç, daha sonra Helsingör kentine giderek William Shakespeare'nin yaşadığı ve Hamlet oyununu yazdığı Kronborg Şatosu'nu gezdi.Kategori : POLİTİKA