DEPin kasetleri imha edilmiş

DEPin kasetleri imha edilmiş
Kapatılan DEP'in eski milletvekillerinin davasında ilginç iddialar ortaya atıldı.Abone ol

Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak'ın yeniden yargılandıkları davada bilirkişilere çözümlerinin yaptırılmasına karar verilen kasetlerin, Ankara 1 No'lu DGM döneminde imha edildiği ortaya çıktı.

DEP'lilerin yeniden yargılanmasına Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya hükümlü Orhan Doğan ile DEP'lilerin avukatlarından Mehmet Nure Özmen katıldı. Mahkeme heyetine başkanlık eden Süreyya Gönül, DEP'lilerin ses kayıtlarını içeren kasetlerin naip hakimlikçe çözümlerinin yaptırılmasına karar verildiğini anımsattı.

Gönül, naip hakimlikçe mahkemeye sunulan yazıda, kasetlerin, ilk yargılamanın kesinleşmesinin ardından, müsadere kararı üzerine Ankara 1 No'lu DGM döneminde 14 Mart 1997 tarihinde imha edildiğinin ve türkiye'de saç ekimi bu aşamada yapılacak bir işlem olmadığının bildirildiğini açıkladı.

DEP'lilerin avukatı Özmen, kasetlerin imha edilmiş olmasını eleştirdi. Kararın kesinleşmesinin ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurduklarını anlatan Özmen, başvuru sonuçlanıncaya kadar delillerin imha edilmemesi gerektiğini söyledi. Daha sonra söz alan Orhan Doğan, ilk yargılamanın 1994 yılında kesinleşmesinin ardından müsaderesine karar verilen delillerin imha edilmesinde yasal engel bulunmadığını ifade etti.

Doğan, ''Bu kasetler mahkumiyetimize dayanak olan delil niteliğindeydi, ancak Yargıtayın bozma gerekçesine göre yeniden çözümü yaptırılacaktı. Şimdi bu kasetler ortada olmadığına göre delil niteliklerinin yok sayılması gerekiyor'' diye konuştu.

Zana'nın 3, Dicle'nin 5 ve kendisinin 4 ses bandının bulunduğunu belirten Doğan, ''Şimdi neye göre karar verilecek?'' dedi. Dava sürecini yaptığı bazı araştırmalarla açıklayan Doğan, sanık oldukları 15 yıl öncesinden bu yana 11 hükümetin ve 13 adalet bakanının değiştiğini söyledi. Bu süreçte 4 genel ve yerel seçim yapıldığını, 2 binin üzerinde milletvekilinin yeniden ya da ilk kez seçildiğini ifade eden Doğan, Türkiye nüfusunun da 57 milyondan 70 milyona ulaştığını belirtti. Bu değişikliklerin yanında sosyal yaşamda farklılık olmadığını dile getiren Doğan, ''Dünyanın birçok çağdaş ülkesinde değişim yargıyla başlıyor. Artık kendimize neşter atmamız lazım. Bu yargılamayı önceki yargılamalardan bağımsız olarak yenilemenizi ve beraatime karar vermenizi talep ediyorum'' diye konuştu.

Duruşma, dinlenilmesine karar verilen bazı tanıkların adreslerinin araştırılması için 8 Eylül'e ertelendi.

DAVA SÜRECİ
Ankara 1 No'lu DGM, 1994 yılında eski milletvekilleri Zana, Dicle, Sadak ve Doğan'ı, terör örgütü PKK'nın liderlerinden aldığı emir ve talimatlar doğrultusunda ülke içinde ve dışında yoğun bölücü faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''yasadışı örgüt üyeliği'' fiilini düzenleyen 168 ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun ''ceza artırımını'' öngören 5. maddesi uyarınca 15'er yıl ağır hapis cezalarına mahkum etti. DEP'lilerin temyiz başvurusunu inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararı onadı. AİHM'nin ''ihlal'' kararı üzerine kapatılan DEP'in eski milletvekilleri, 28 Mart 2003 tarihinde Ankara 1 No'lu DGM'de yeniden yargılanmaya başlandı. DGM, 21 Nisan 2004 tarihinde ilk kararını tasdik etti. DEP'lilerin bu kararı temyiz etmesi üzerine dosyanın gittiği Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 9 Haziran 2004'te tahliye kararı verdi, yerel mahkemenin kararını da bozdu. DGM'ler kapatılınca dava, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.Kategori : GÜNCEL