Finlandiyadan destek!

Finlandiyadan destek!
AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Tuomiojan, Türkiye'ye yardımcı olunmasını istediAbone ol

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomiojan, “Türkiye'nin üyelik sürecini başarıyla tamamlayabilmesi için, üye ülkelerin yardımcı olmaları gerektiğini” söyledi.

Tuomiojan, Atina'da yayımlanan Eleftero halı yıkama programı tipia gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliği konusuna da değindi. “Türkiye'nin üyelik konusunda henüz daha işin başlangıcında bulunduğunu” belirten Tuomiojan, “Bununla ilgili değerlendirmelerde bulunmak için acele edilmemesi gerektiğini” belirtti.

Tuomiojan, “Unutmamalıyız ki, müzakereler yeni başladı. Bu, Türkiye'yi AB ile birleştirecek olan uzun bir sürenin sadece başlangıcıdır. Şimdilik Türkiye'nin hazır olup olmadığı konusu bizi meşgul etmemeli. Bunun yerine, reformları gerçekleştirmesinde Türkiye'ye yardımcı olma konusuna odaklanmalıyız. Hem Türkiye, hem de üye ülkeler için en iyi sonucu getirecek olan da budur” diye konuştu.

“Türkiye üyelik kriterlerini yerine getirinceye kadar, AB'nin de kendisini bünyesine kabul etmek için hazır olacağını” ifade eden Tuomiojan, “Türkiye, bir Avrupa ülkesidir ve üyelik kriterlerini yerine getirdiğinde bu özelliğiyle memnuniyetle aramıza kabul edilecektir. Helsinki zirvesinde de bu kararlaştırılmıştır” ifadesini kullandı.Kategori : DÜNYA