Sezerden güreşe övgü

Sezerden güreşe övgü
Cumhurbaşkanı Sezer Kırkpınar güreşleri nedeniyle yolladığı mesajda Türk güreşini övdüAbone ol

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, güreş sporunun bugün elde edilen uluslararası başarılarla Türk ulusunu gururlandırdığını belirterek, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin güreş sporunun gelişmesinde etkili olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Sezer, 645. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri dolayısıyla Edirne Valisi Nu ersağ üye sret Miroğlu'na bir mesaj gönderdi. Mesajında ata sporu güreşin her yaştan Türk yurttaşının beğeniyle izlediği, Türk tarihinin ve kültürünün önemli yeri bulunan, yüzyıllardır toplumsal yaşamda özel konuma sahip bir spor dalı olduğunu ifade eden Sezer, "Yurttaşlarımızın ilgisi ve desteğiyle geçmişten günümüze ulaşan güreş sporu, bugün elde edilen uluslararası başarılarla ulusumuzu gururlandırmakta, ülkemizin tanıtımına önemli katkıda bulunmaktadır. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, güreş sporunun gelişmesinde ve bugünkü sevindirici düzeye ulaşmasında etkili olmuştur" dedi.

Türkiye'nin önemli kültürel zenginliklerinden olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin Türkiye'nin adını dünyaya duyuran birçok sporcunun yetişmesine de olanak sağladığını anımsatan Sezer, "Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin büyük tarihsel ve kültürel mirasa sahip olan Edirne'de çeşitli etkinliklerle zenginleştirilerek, her yıl yeni bir heyecan ve coşkuyla gerçekleştirilmesi, bu köklü geleneğimizin yaşatılması ve geleceğe aktarılmasında büyük önem taşımaktadır. 645. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutluyor, güreşçilerimize başarılar diliyor, Edirneli yurttaşlarımıza en iyi dileklerimi iletiyorum" ifadelerini kullandı.Kategori : SPOR