Facebook'a emekçi rakip: UnionBook

  • Ana Sayfa
  • Facebook'a emekçi rakip: UnionBook
Facebook'a emekçi rakip: UnionBook
Facebook rüzgârı, sendikaları da etkiliyor. Türkiye'de de ilk defa Birleşik Metal-İş bir mitingini sosyal ağdan örgütledi.Abone ol

Radikal'den İlker Pehlivan'ın haberine göre Dün Gebze'de yapılan 'Kuralsız Çalışmaya Son' mitinginin tüm kampanyası Facebook'tan yürütüldü. Benzer ör delaware seo service neklerin dünyada artması, sendikaların enternasyonal dayanışmasının da sosyal ağlara taşınmasını beraberinde getirdi.

Tamamen Facebook'u örnek alan ve onun gibi örgütlenen UnionBook, birkaç aylık olmasına rağmen hızla yayılıyor. Şimdiden 30 dilde içeriğe sahip UnionBook'a Türkiye'den de yoğun katılım var.

Hafta sonu İstanbul'a gelen UnionBook ile Avrupa'da yaygın olan LabourStart temsilcileri, bu yeni dayanışma ağını Türkiyeli sendikacılarla tartıştı. LabourStart temsilcisi Eric Lee, İrlanda'da sendika rozeti taktığı için işten atılan 20 yaşındaki Joanne Delaney'ın sosyal ağ üzerinden dünya çapında gelen destek sayesinde işe geri dönmesini örnek göstererek, "Küçük bir sorunda bile etkili sonuçlar alıyoruz" dedi.

Benzer bir kampanyayı Tez Koop-İş, Kipa'da örgütlenmek amacıyla Facebook üzerinden organize etmişti.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ