PKK'nın tehdit ettiği yazar korumaya alındı

  • Ana Sayfa
  • PKK'nın tehdit ettiği yazar korumaya alındı
PKK'nın tehdit ettiği yazar korumaya alındı
PKK tarafından ölümle tehdit edilen yazar Orhan Miroğlu, polis tarafından korumaya alındı. Yazar artık adım adım takip ediliyor.Abone ol


PKK’nın silahlı kanadı HPG’nin internet sitesinde ölümle tehdit ettiği Kürt siyasetçi, gazeteci ve yazar Orhan Miroğlu, emniyetin tahsis ettiği korumayla yaşıyor. Kürt meselesi nedeniyle uzun yıllar cezaevinde yatan Miroğlu, korumayla yaşamanın kendisini rahatsız ettiğini, ailesinin endişeli olduğunu ama alışmaya çalıştıklarını belirtiyor.

PKK TEHDİT ETTİ

Miroğlu ilk olarak 6 Eylül’de Taraf’ taki köşesinde kendisini kimliği belirsiz bir kişinin ölümle tehdit ettiğini duyurmuştu. Kasım ayında da PKK’ya bağlı olduğu söylenen “HPG Online” adlı web sitesinde “Bıçağın altında dolaşıyor. Sözün özü böyle giderse kırmızı kalemle çekilen bir çizgi devreye girer! Miroğlu da mortoğlu olur bu toprakların tarihinde!” sözleriyle açıkça tehdit e oregon seo dildi. Miroğlu, yaşadığı süreci Milliyet’e anlattı.

HPG’nin yaptığı size yönelik ilk tehdit değil. Daha önce de tehdit aldığınızı yazmıştınız.
Evet, önce Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’a gittiği günün gecesinde tehdit edildim. Başbakan faili meçhul cinayetlerden bahsederken benden de sözetme gereği duydu, “Miroğlu’nun yarasını unutmadık” dedi. O gün telefonla bir tehdit geldi. Halen soruşturma yapılıyor, ben de ne aşamada olduğunu bilmiyorum.

Bunun üzerine web sitesinden gelen tehditi nasıl karşıladınız?

Bu bir internet sitesi değil, HPG’nin yani PKK’nın silahlı örgütünün yazısı. Yazı HPG’nin ne düşürdüğünü ortaya koyuyor. Ne kadar doğru benzetmedir bilmiyorum ama Genelkurmay’ın sitesi gibi algılamak gerekli. Orada çıkan herşey kurumu da bağlıyor.

TEHDİTLERDEN KORKMUYORUM

Tehditler sizi korkutuyor mu?

Korkutmuyor, benim hayatıma dönüp baktığınız zaman beni korkutacak birşey de kalmadı. Bundan sonra fikirlerimi iletmeye devam edeceğim. Bu fikirlerin söylenmemesine yönelik bir amacı içeriyor, susmamızı istiyorlar. Kürt siyasetçi ve aydının susması. Her şeyi PKK’nın düşüneceği, karar vereceği bir alanın yaratılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum. Bunun PKK’ya da faydası yok, zararı var.

REFERENDUMDA EVET DEMİŞTİ

Referanduma evet dediniz, sivillerin saldırılarda ölmesini eleştirdiniz. Bu düşünceleriniz mi sizi hedef haline getirdi?

Demokratik özerklik, referandum, sivillerin hedef olmaması konusundaki bu yazılarım PKK’nın temel siyasi görüşlerine ciddi eleştirilerdi. Belki ilk kez sistemli, ulusal medyada etkin olan bir gazetede Kürt meselesinde de bir geçmişi olan birinin yazması etkileyici oldu. Kürt toplumu artık düşünen, fikirlerin tartışılmasından yana olan bir toplum haline geldi. 10 yıl öncesindeki gibi değil. Tartılıyor, ölçülüyor, şiddetin bitmesine faydası olur mu diye muhakeme yürütülüyor. Benim de bu Kürt sorunundaki, mücadelesindeki kendi özel hikayem ve Taraf gibi etkili bir gazetede yazıyor olmam tartışılmayı sağladı. Yandaş, işbirlikçi, hain gibi çok kötü şeyler söylendi. Bunlar PKK medyasında yazı yazan insanların çok kolaylıkla kullanabildiği kelimeler.

KORUMA YAŞAM TARZIMA UYGUN DEĞİL

Yaşam şeklinizde bir değişiklik oldu mu tehditlerden sonra?

Hiç olmadı. Telefonla tehdit edildikten sonra koruma verildi. Korumam ben dışarı çıktığım zaman katılıyor. Uzaktan da korunuyor muyum, bilmiyorum. Koruma benim yaşam tarzıma uygun değil, bu bende bir rahatsızlık yarattı. Ben sokakta yaşayan bir adamdım, sokağa giden, kahveye gidip çay içen, kitapçıları dolaşan biriyim. Koruma olayı beni sokaktan uzaklaştırdı. Umarım kısa zamanda hayatım normale döner.Kategori : GÜNCEL