ABD stratejisti 3 Türk şirketi

ABD stratejisti 3 Türk şirketi
Telefon yağmuruna tutulan şirket yöneticileri ise şaşkın, "Kendi halimizde çalışıyoruz. Wikileaks'te ne işimiz var" diye tepki gösterdiler.Abone ol

Yayımladığı belgelerle dünya gündemini meşgul eden Wikileaks şimdi de ABD'nin kendi sınırları dışındaki ulusal güvenliği için kritik saydığı stratejik nokta ve tesislerin yer aldığı bir Kumlama kumu listeyi yayımladı. Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de stratejik öneme sahip bölgelere yer verilen listede üç tane Türk şirketinin de ismi geçiyor.

Makine-metal sanayi alanında Türkiye'nin önde gelen şirketleri arasında yer alan Ermaksan, Baykal ve Durmazlar Makine'nin yanısıra Türk Boğazları ve Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı da stratejik öneme sahip noktalar olarak gösteriliyor.  Sabah gazetesinin ulaştığı Bursalı işadamları, Wikileaks'in yayımladığı listede kendi şirketlerinin isimlerini görünce oldukça şaşırdıklarını belirtti.

ANLAM VEREMİYORUZ

Wikileaks'te adlarının geçmesine bir anlam veremediklerini belirten Baykal Makine Yönetim Kurulu Üyesi Murat Baykal, "Makine sanayi alanında faaliyet gösteren bir şirketiz ama Wikileaks'te yayımlanan belgelerde şirketimizin isminin hangi amaçla yer aldığını anlayamadık. Bizi listeye politik açıdan mı eklediler yoksa ekonomik ya da ticari mi? Buna anlam veremedik. Bizim bu tür şeylerle işimiz olmaz" dedi.

İLK 500 ARASINDAKategori : GÜNCEL