Bakan benzinde 4 lirayı görmemiş!

  • Ana Sayfa
  • Bakan benzinde 4 lirayı görmemiş!
Bakan benzinde 4 lirayı görmemiş!
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi tabanı genişlemeden akaryakıt ve telekonümikaslonda vergi indiriminin gündeme gelemeyeceğini söyledi.Abone ol

Akaryakıt fiyatlarındaki artış tüketicilerin tepkisine neden olurken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'den ilginç bir açıklama geldi. Bakan, 'Benzin nerede 4 liraymış ben görmedim' diye tüketiciye alaylı bir tavır sergiledi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Önümüzdeki dönemlerde gerek telekomünikasyon gerek akaryakıt ürünlerinde olsun önceliklendirerek ya da vergi tabanını genişlettiğimiz ölçüde vatandaşımızı rahatlatacak adımlar atarız ama bugün itibariyle böyle bir imkanımız yok" dedi. hawaii seo
Yeni vergi getirmedik

AKARYAKIT VE TELEKOMİNİKASYON VERGELİRENDE İNDİRİM YOK

Ak Parti döneminde akaryakıt dahil olmak üzere oransal bazda hemen hemen bütün vergilerde indirim sağlandığını vurgulayan Şimşek, Kanal 7'de katıldığı programda şöyle konuştu: "Enflasyonla güncelleme dışında, ne yeni vergi getirdik, ne vergi oranlarını artırdık ne de vergileri artırdık. Akaryakıttaki vergi yükü nispeten yüksek fakat bu tamamen ithal ettiğimiz bir ürün. Cari açık boyutu var, çevre ve gelir boyutu var. Önümüzdeki dönemlerde gerek telekomünikasyon gerek akaryakıt ürünlerde olsun önceliklendirerek ya da vergi tabanını genişlettiğimiz ölçüde vatandaşımızı rahatlatacak adımlar atarız ama bugün itibariyle böyle bir imkanımız yok."

DAĞITICILAR İRDELENMELİ

2011 yılında akaryakıt üzerindeki vergileri enflasyonla güncellemediklerini hatırlatan Şimşek, "Sıfır artış var. Dağıtım şirketlerin kar payı EPDK'nın konusu ve bu konuda adım atabilir. Türkiye'de dağıtım şirketlerinin kar payı niçin uluslararası düzeyin çok üzerinde olsun. Bunun anlamlı bir gerekçesi yok. Bunların hepsinin irdelenmesi lazım" diye konuştu.

BENZİN NERDE 4 LİRA

Mehmet Şimşek, akaryakıt fiyatlarında gerek Tüpraş özelleşmeden önceki duruma göre, gerekse yakın piyasalardaki fiyatlara göre rafineri fiyatları nispeten yüksek olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "İkincisi akaryakıt dağıtım şirketleri var. Bunların Türkiye'deki kar marjı yaklaşık yüzde 9-9.5. Avrupa ortalaması ise yüzde 6. Bir de nihai bir satıcı var. Rafineriden çıkış fiyatı üzerine vergi geliyor. Bir de aracı şirketler var. Bunların yerelde bayiileri var. Üç ayrı kar var. Rafineri bir adım attı. 4 liradan bahsediyorlar. Nerede 4 liradan satılıyor, ben hiç görmedim. Hiç bir zaman 4 lirayı bulmadı. Bir çok istasyonda fiyatlar 3.75 hatta daha aşağıda olan yerler var."

BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ANASI BÜTÇE AÇIKLARIKategori : GÜNCEL