Bakan'ı zorda bırakan hediye mesajı!

  • Ana Sayfa
  • Bakan'ı zorda bırakan hediye mesajı!
Bakan'ı zorda bırakan hediye mesajı!
Gelişen teknolojiye ayak uyduran dolandırıcılar, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün cep telefonuna da 'indirim ve hediye' mesajı gönderince takibe alındı.Abone ol

Cep telefonuna gelen bir mesaj Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'a zor anlar yaşattı. Bakan talimat verdi ve teknoloji dolandırıcıları takibe alındı.

Bakanın uyarısı üzerine SMS dolandırıcılarının peşine düşen Reklam Kurulu, yaptığı ilk incelemelerde 'Tebrikler, hediye kol saati kazandınız', 'Elektrik faturanızda yüzde 40'a varan indirimden yararlanın' gibi vaatlerin gerçek olmadığı ortaya çıktı. Reklam Kurulu, mesajı gönderen şirkete yaklaşık 7 bin lira idari para ve reklam durdurma cezası verdi.Dolandırıcıların hedefi olan Ergün, "Rahatsız oldum ve takibin yapılması için ilgili arkadaşlara ilettim." dedi.

Bilişim teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte sahtekarlık ve oregon seo dolandırıcılığın yeni bir boyut kazandığına işaret eden Ergün, "Vatandaşlarımızın bilişim teknolojilerini kullanırken son derece dikkatli olması ve bu tür mesajlara itibar etmemesi gerekir. Bu tür mesajlarla karşılaşanlar ilgili yerlere, bakanlığımıza ve Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'müze iletmesi halinde gereken yapılacaktır." dedi.

Vatandaşlara SMS gönderimlerini mercek altına alan Sanayi Bakanlığı bir şirketin 'Tebrikler! Hediye kol saati kazandınız. Hemen ... numarasını arayın. Hem kol saatinizi alın, hem de elektrik faturanızda yüzde 40'a varan indirimlerden yararlanın' mesajlarını incelemeye aldı. Reklam Kurulu, mesajların hangi tarihler arasında kaç kişiye gönderildiği, mesajların gönderildiği telefon numaralarının nerelerden temin edildiği, vaat edilen mal ve hizmetlere sahip olma şartları, elektrik faturalarında yüzde 40'a varan indirimlerin hangi şartlarda ve nasıl gerçekleştirildiği hususlarındaki detaylı açıklamaları ilgili firmadan istedi. İncelemelerde elektrik faturalarını düşürdüğü ileri sürülen cihazın böyle bir etkisinin olmadığı tespit edildi.

İnceleme sonucunda Bakan Ergün'e sunulan raporda, "EPDK'nın hazırlamış olduğu Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esasların 8. maddesinde 'Reaktif enerji tarifesinde; mesken aboneleri, aydınlatma aboneleri, tek fazla beslenen aboneler, bağlantı gücü 9 kilovata kadar olan abonelerde reaktif enerji tarifesi uygulanmaz' hükmü gereği bahsi geçen cihazı kullanan abonelerde faturaya yansıyan herhangi bir tasarruf söz konusu olmadığı, dolayısıyla inceleme konusu reklamlarda yer alan 'Elektrik faturanızda yüzde 40'a varan indirimlerden yararlanın' şeklindeki ifadelerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı." denildi.

Cep telefonunun artışına paralel SMS dolandırıcılarının sayısındaki artış dikkat çekiyor. Kontör ve kredi dolandırıcılığı oldukça yaygın. Kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan kişilerin, telefonla aradıkları vatandaşların kontör ve paralarını dolandırdıkları yolundaki şikayetlerin artması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü dolandırıcılara karşı gönderdiği SMS ile uyardı.Cep telefonlarına gelen dolandırıcılık vaatleri Tebrikler, hediye cep telefonu kazandınız. Elektrik faturanızı yüzde 40 düşüren cihaz.

Daha az cep telefonu faturası ister misiniz?Tebrikler kol saati kazandınız, bu mesajı yanıtlamanız yeterli.Araba çekilişine katılmak için ... numarasına mesaj gönderin.Hediye kontör kazandınız?10 bin lira kazandınız.Yirmi TL yükleyin bir araç kazanın. X ürünü kapağı altındaki şifreyi gönderin, oturma grubu kazanın.Kampanyadan kazandığınız 10 bin TL'lik kontör hattına yüklenmiştir.Kategori : GÜNCEL