Kadınlar kendilerine nasıl eş seçer?

  • Ana Sayfa
  • Kadınlar kendilerine nasıl eş seçer?
Kadınlar kendilerine nasıl eş seçer?
Bir kadının kendisine eş olarak seçeceği erkeğin sahip olmasını istediği özellikler hangi çerçevede belirleniyor? İşte detaylarAbone olBir kadının eş seçiminin, aradığı ilişki niteliklerine uygun olduğuna inanılır. Kadın ne tür bir ilişkiye ihtiyacı varsa kendisine uygun eşi bu ihtiyaçları doğrultusunda seçer. Peki bu durum her zaman geçerli midir? Yapılan yeni bir araştırma kadınların eş seçimini belirleyen daha farklı etmenlerin de bulunduğunu gösteriyor. Bu araştırmayı da Veritas Psikoloji Magazin paylaşıyor.

KADINLAR 'HEPSİNİ' İSTİYOR

Austin’ deki Texas Üniversitesi araşt miami seo ırmacıları, kadınların seçimlerinin kendi çekicilik düzeyleriyle ilintili olduğu buldu. Üniversitenin psikoloji araştırmacısı David Buss çalışma bulgularını Evrimsel Psikoloji dergisi açıkladı: “Çekici kadınlar hepsini istiyor: İyi genler, ekonomik yatırım, duygusal bağlılık, ebeveynliğe yatkınlık..."

ÖNCEKİ ARAŞTIRMALARDA FİZİKSEL ÇEKİCİLİK VE ERKEKSİLİK ÖN PLANDAYDI

Önceki araştırmacılar kadınların eş seçiminde aradıkları değerlerin ihtiyaç duydukları ilişkinin türüne bağlı olduğunu savunmaktaydı.

Bu araştırmalar uzun süreli ilişki düşünen kadınların kendileri ve çocuklarının geçimini sağlayacak, bakımını üstlenebilecek kaynaklara sahip kişileri eş olarak tercih edebileceğini gösteriyordu. Kısa süreli ilişki tercih eden kadınlarınsa daha çok fiziksel çekicilik ve erkeksilik gibi özellikleri ön planda bulundurduklarını savunuyordu.

ŞİMDİ TÜM ÖZELLİKLERİN BİR ARADA OLMASINI İSTİYORLAR

Psikoloji Profesörleri Buss ve Todd Shackelford, kadınların ideal olarak, aradıkları bütün özelliklere sahip eşler istediklerini ancak, standartlarını kendileri hakkındaki kendi çekicilik değerlendirmelerine göre değiştirdiklerini buldu.

Kadınların romantik ilişkilerde ne arzuladıklarını gözden geçirirken kadınların istedikleri şeyleri kendi sahip oldukları özelliklere göre temellendirdiği görülmüştür. Fiziksel olarak çekici kabul edilen kadınların potansiyel eşler için standartlarının yüksek olduğu ve çeşitli özellikleri bir arada istedikleri bulunmuştur.

Özetle, bir kadının kendisine eş olarak seçeceği erkeğin sahip olmasını istediği özelliklerin, kendisini ne kadar çekici bulduğu ile doğru orantılı olarak arttığı bulundu.

Araştırmacılar, kadınların bir eşte olmasını istedikleri özellikleri dört kategoride gruplandırmışlar:

Kategori : GÜNCEL